İshali Kesen Şeyler

İshal oldukça rahatsız edici olabilir. Çoğu kişi için ishali kesen şeyler dinlenme, evde uygulanacak beslenme ve bol sıvı tüketmektir.

İshal genellikle birkaç gün içinde kendi kedine geçer. İshali geçiren yiyecekler tüketilerek rahatsızlıkların azalması ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanabilir.

İshali geçiren yiyecekler

İshali iyi gelen yiyecekler düşük lifli yiyeceklerdi. İshal için oldukça etkili olan yiyecekler muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmektir. ishali engellemekte en etkili olan gıdalar bunlardır.

ishale iyi gelen yiyecekler
ishale iyi gelen şeyler
İshali kesen şeyler
ishali kesen şeyler

Muz oldukça etkilidir. Aynı zamanda ishal nedeniyle kaybedilen potasyum ihtiyacınızı’da karşılar.

Pişmiş tavuk, yulaf ezmesi, fırında patates, tavuk çorbası gibi gıdalarda ishale iyi gelir. Ancak bu gıdaların sindirimi kolay olduğundan ishal belirtileri azalmaya başladıktan sonra tüketmekte fayda vardır.

Probiyotikler

Probiyotikler sindirim sistemine yararlı maya ve bakterilerdir.

Probiyotikler ishal belirtilerini azaltmak ve daha hızlı iyileşme için oldukça önemlidir.

İshal olduğunuzda bağırsaklardaki yararlı bakterileri hızlı şekilde kaybedersiniz. Doğal yollarla aldığınız probiyotikler kaybedilen yararlı bakterilerin yerini hızlı şekilde alır.

En iyi probiyotik kaynakları, doğal yoğurt, kefir, salatalık yada lahana turşusu, peynir, yeşil zeytin gibi kaynaklardır. Bazen ishal olduğumuzda süt ürünleri durumu daha kötü hale getirebilir. Bu yüzden diğer probiyotik kaynaklarını tüketmeye çalışın.

Su içmek

İshaldeki en önemli problem ve ishalin acil bir duruma dönüşmesine neden olan şey su kaybı yaşamaktır.

Su kaybıyla beraber potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum kaybına neden olur. eğer tedavi edilmezse su kabı özellikle çocuklarda oldukça tehlikelidir.

Bol sıvı tüketmek gerekir. Peki ishal durumunda ne içilebilir. En güzeli mümkün olduğunca su içmektir. Mineralli sporcu içecekleri tüketilebilir.

İshalde yenmemesi gereken yiyecekler

İshali geçiren yiyecekler kadar yenmemesi gereken yiyecekleri bilmekte oldukça önemlidir.

Gaza neden olan gazlı içecekler, fasulye ve baklagiller gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Bunların dışında yapay tatlandırıcılar, brokoli gibi aşırı lifli gıdalar, mısır, dondurma, kuru erik tüketmek, baharatlı acı yiyecekler ishali daha kötü hale getirebilir.

İshal durumunda içilmemesi gereken içecekler kahve, kafeinli içecekler, şekerli içecekler, soda, alkol, çay.

Süt ürünlerinden uzak durmak da faydalı olabilir.

Ne zaman doktora gitmeli

İshal hiçbir zaman hafife alınmamalıdır. Eğer beslenme ve dinlenmeden sonuç alamıyorsanız eczaneden reçetesiz ishal ilacı alabilir yada doktora başvurabilirsiniz.

Ayrıca uzun süreli yada şiddetli ishal durumunda vakit kaybetmeden doktora görünmek en iyi yoldur. Bir diğer önemli belirti ise su kaybıdır. Su kaybı durumunda benzer şekilde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

İstisnasız 3 aylık yada daha küçük bebekler ishal durumunda hemen acile götürülmelidir. Kendiniz tedavi etmeye çalışmayın.

Related Posts

Add Comment