Antiperspirant Nedir

Antiperspirant aşırı terleme tedavisinde kullanılacak ilk tedavi yöntemidir. El , ayak , koltuk altı ve bazende yüz tedavisi için sıklıkla kullanılır. İlk tedavi seçeneği olmasının nedenleri ucuz , kullanımı kolay ve az yan etkiye sahip olmalarıdır.

Antiperspirantlar deri yüzeyine uygulanır. Antiperspirant uygulandığı bölgede çözünür ve terlemenin olduğu gözeneklerin içerisine girer. Gözenekler mekanik olarak tıkandığı için ter dışarı çıkamaz. Antiperspirant bu gözeneklerde en az 24 saat kalır ve yıkandığında zamanla geçer.

Reçetesiz ve doktor tavsiyesi ile reçeteli yazılan tipleri vardır.

Reçetesiz satılan antiperspirantların etkileri içeriğinde kullanılan birleşenlere ve bunların oranlarına göre değişir. Reçeteli ilaçlar reçetesiz ilaçlara göre terlemeyi azaltmakta daha etkilidir ve daha az tahrişe neden olurlar.

Antiperspirantlarda en çok kullanılan etken madde metal tuzlarıdır. Reçete ile satılanlarda etken madde oranı daha yüksektir. Örneğin iki antiprespirant da alüminyum zirkonyum triklorohidrex içerebilir ancak reçeteli versiyonu % 25 daha fazla etken madde içerebilir.

Reçeteli ve etkili antiparspirantlar genellikle alüminyum klorür heksahidrat içerir. Bunlar en etkili antiperspirantlardır ancak kullanımına dikkat edilmezse deride tahrişe neden olabilir. Genellikle koltuk altı aşırı terlemesinde %10-15 oranında kullanılması önerilir. Aşırı el ve ayak terlemesinde bu oran %25-30 a çıkar.

Genel olarak antiprespirant kullanımında tavsiye edilen yöntem reçetesiz satılan en az deri tahrişine neden olan düşük bileşen oranına sahip olanların kullanılmasıdır. Bu ilaçlardan fayda görülmemesi durumunda daha yüksek konsantrasyona sahip ve reçeteli antiperspirantların kullanılmasıdır.

Antiperspirant kullanımını daha etkili hale getirmek için tavsiyeler

  • Öncelikle aldığınız ürünün antiparspirant olduğuna emin olun , deodorant ve antiperspirant farklı ürünlerdir. Deodorantlar ter oluşumunu engellemez o bölgedeki bakterileri öldürerek ter kokusunu önler.
  • Etkisini en iyi gece yatarken kullanıldığında gösterir.
  • Antiprespirantı hafifçe cilde masaj yaparak uygulamak faydalı olabilir.
  • Tahrişlerin oluşmasını engellemek için uygulayacağınız bölgeyi kuruttuktan sonra uygulayın. Islak yada terli bölgeye uygulandığında tahrişi arttırabilir.
  • Koltuk altı gibi bölgeleri tıraş ederseniz kullanmak için 24-48 saat geçmesini bekleyin.
  • Eğer kullanımdan sonra cildiniz tahriş olmuyorsa her gece terleme kesilene kadar kullanabilirsiniz.
  • İlk kez kullanacağınız ürünü öncelikle küçük bir bölgede uygulayarak aşırı tahrişe neden olup olamayacağını gözleyin.

Uyarı ! Antiperspirant sürdüğünüz bölgeyi herhangi bir plastik vs ile kaplamanın herhangi bir faydası olduğunu gösteren çalışma mevcut değildir aksine daha fazla tahrişe neden olabilir. Eğer bunu yapmayı düşünüyorsanız bir doktora danışın.

Uyarı ! özellikle reçeteli satılan , etken madde oranı yüksek olan anitperpirantlar sırt gibi bölgelere uygulandığında giydiğiniz giysilere zarar verebilir. Örneğin yatarken sırtınıza sürdüğünüz antiprespirant en sevdiğiniz pijamayı mahvedebilir.

Antiperspirantlar ve alzheimer riski

Alüminyum içeren ürünlerin dolayısıyla antiperspirantların alzheimer e neden olduğuna dair bir çok bilgi mevcut. 1960 lı yıllarda yapılan bir dizi çalışmaya göre alzheimer hastalarının beyninde yüksek oranda alüminyum a rastlandı. Araştırma aniden alüminyum içeren alüminyum kullanılan her türlü ürünün sorgulanmasına neden oldu. Ancak takip eden dönemde yapılan çalışmalarda bu veriler desteklenmedi.

Alüminyum ve alzheimer arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için yapılan bir çok çalışmada kesin bir kanıt bulunamadı.

Uzmanlara göre özellikle antiperspirantlar da kullanılan alüminyum tuzları vücut tarafından emilerek çalışmıyor. Derideki ter ile kimyasal reaksiyona girerek gözenekleri tıkıyor. Bu yüzden alzheimer ile bağlantısını destekleyen herhangi bir bilimsel veri elde edilememiş.

2015 yılında 1000 den fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre alüminyum kullanımının alzheimer ile ilişkisine rastlanmamıştır. [1]

Meme kanseri ve antiperspiranlar

Meme kanseri ve antiprespirantların içerisindeki alüminyumun bağlantısını araştırmak için bir çok çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan çalışmalar arasındaki büyük farklar kesin bilgi vermekten çok uzaktır.

Çoğu meme kanseri dokusunun antipresriranların uygulandığı koltuk altı bölgesine yakın olması şüpheleri arttırıyor. Teoriye göre koltuk altına uygulanan antiperspirant vücut tarafından emiliyor ve burada DNA ve östrojen ile etkileşime geçerek kanserli dokuların oluşmasına neden oluyor. Özellikle jiletle tıraş edilen koltuk altında alüminyum emiliminin arttığı düşünülüyor.

Teoriye rağmen yapılan bazı çalışmalarda meme dokusunda aynı kimyasalların bulunmasına rağmen kanser oluşumu yada risk attırıcı etkiye sahip olduğuna dair bir kanıt bulunamadı.[ 2] [3]

Farklı bir çalışmada ise sık tranş edilen koltuk altında antiprespirant kullanımının kanser riskini arttırdığı belirtiliyor. [4]

Anlaşılacağı gibi alüminyumun kanser yada alzheimer ile ilişkisi tam olarak tespit edilememiştir. Ayrıca uzmanlara göre antiprespiranlarda kullanılan metal tuzları mekanik tıkayıcı olarak görev yaptığından vücut tarafından emilemez yada ihmal edilebilecek kadar az miktarda emilim oluyor.

Antiperspirantlar ve böbrek hastalıkları

Antiprespirantların böbrek hastalıklarına neden olduğu düşüncesi ilk olarak diyaliz hastalarına kandaki yüksek fosfor seviyesini kontrol etmek için alüminyum hidroksit içeren ilaçların verilmesiyle başladı. Böbrekler düğün çalışmadığı için vücut alüminyumu yeterince hızlı uzaklaştıramadı ve birikme meydana geldi. Daha sonra araştırmacılar yüksek alüminyum seviyesine sahip böbrek hastalarının bunama ( demans ) ihtimalinin arttığını fark etti.

Sonuç olarak yüksek oranda alüminyum içeren antiprespirantların üzerine “ böbrek hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın “ uyarısı eklendi. Ancak bu uyarı böbrekleri % 30 yada daha az çalışanlar için geçerli.

Ancak böbrek hastalıkları uzmanları bu miktarda alüminyumun ancak ağızdan alınan ilaçlarla böbreklere zarar verecek seviyeye ulaşacağını belirtiyor.

Bazı kişilere göre alüminyum kullanılan deodorant yada antiperpirantların zararlı olduğu algısı oluşturularak bu  büyük sektörün alüminyum içermeyen ürünlerin eline geçmesi için yapılan bir propaganda olduğu düşünülüyor.

Her ne olursa olsun zararlı olup olmadığı kanıtlanamamış bu ürünü kullanırken mümkün olduğu kadar etken maddesi az olan ürünlerden fayda sağlamaya çalışın. Eğer faydasını göremezseniz daha yüksek konsantrasyonlu olanları tercih edin.

Antiperspirant çeşitleri

Antiperpirantların bir çok çeşidi vardır. Ancak çoğunlukla içerisindeki ana madde alüminyum bileşiklerinden oluşur. Aşağıdaki listede genel olarak hiperhidroz tedavisinde kullanılan antiperspiranların listesi bulunmaktadır. Bazıları ülkemizde satılırken bazıları henüz Türkiye piyasasına girmemiştir.

En etkili Antiprespirantlar

Tereson – el , ayak ve koltuk altı için kullanılır. Alkol , deiyonize su ve alüminyum klorid den oluşmaktadır.

Driclor – driclor roll-on antiprespiranttır % 20 alüminyum klorür içerir. Özellikle koltuk altında etkili olmakla beraber el ve ayak terlemesi içinde kullanılabilir.

Drysol – reçete ile alımı mümkündür. %20 alüminyum klorür içerir.

Odaban – sprey olarak bulunur. Koltuk altı  ve genel hiperhidroz için kullanılır. %20 alüminyum klorür içermesine rağmen diğer antiperspirantlar kadar tahriş edici değildir.

Certaindry – reçetesiz satılan en etkili antiprespirantlardan biridir. % 12 alüminyum klorür içerir.

Zerosweat – reçetesiz satılan antiprespirantlardandır. Haftada bir defa uygulanır. Koltuk altı için kullanılır.

Sweatblock – 7 gün etkisi olan silme bezlerinden oluşur. koltuk altı için kullanılır.  % 14 alüminyum klorür içerir.

Zeasorb Absorbent Powder – ayak terlemesini engellemek için kullanılır.

Xerac AC – reçeteli antiperspiranttır. El ,ayak , kafa ve koltuk altında kullanılır.

Her antiperspirantın içeriğinde ve konsantrasyonunda farklılıklar olduğundan talimatlara uygun kullanın.

Eğer anriperspirant kullanarak istediğiniz rahatlamaya ulaşamıyorsanız iyontoforez yada botoks tedavisini deneyebilirsiniz.

antiperspirant kullanımı ve uygulaması
Antiperspirant kullanımı

Related Posts

Add Comment