Aşırı Terleme Botoks Tedavisi

Botoks bir çok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılır. Botoks mikroplar tarafından doğal olarak üretilen bir nörotoksindir. Ancak düzgün şekilde kullanıldığında tehlikeli değildir. Aşırı terleme botoks ile geçici olarak tedavi edilebilmektedir.

Botoks ilk kozmetik olarak yüzdeki kırışıklıkları engellenmek için kullanılmıştır. Ayrıca botoks migren  , kas spazmları ve hiperhidroz tedavisinde kullanılır.

Eğer antiperspirant , iyontoforez gibi yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız botoks deneyebilirsiniz.

Botoks nasıl çalışır

Botoks ter bezlerine sinyal göndererek terlemelerini sağlayan sinirleri engelleyerek çalışır. Normalde vücut sıcaklığı yükseldiğinde sinir sistemi ter bezleri aktif hale gelerek vücut sıcaklığını düşürür. Ancak aşırı terleme bu sistem aşırı aktiftir.

Botoks vücudun aşırı terleyen bölgesine enjekte edildiğinde o bölgedeki sinirler geçici olarak felç edilir. Sinirler , ter bezlerine sinyal gönderemediği için terleme durur yada azalır. Ancak terleme sadece enjekte edildiği bölgede durur.

İlk olarak koltuk altı terlemesi için kullanılan botoks daha sonra vücudun diğer bölgelerinde kullanılmaya başlanmıştır. El terlemesinde % 80 başarı , alın terlemesinde %75 başarı oranına sahiptir. Ancak etkileri koltuk altındaki uygulamalara göre daha kısa sürer.

Botoks ayak terlemesinde kullanılabilmektedir. Ancak başarı şansı ve süresi daha düşüktür. Ayrıca acısı diğer bölgelere göre çok daha fazladır.

Botoks’un başarılı olması için tecrübeli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Enjeksiyon işlemi uygulanan bölgenin genişliğine göre değişmekle birlikte uzun sürmez. Oluşacak acıyı azaltmak için bazı uygulamalar yapılabilir. Uygulama yapıldıktan sonra hasta normal işlerini yapmaya başlayabilir. Uygulandıktan sonra etkisini göstermesi 2-4 gün sürebilir tam etkisini göstermesi 2 haftayı bulabilir. Kuruluk etkisi kişiye ve uygulanana bölgeye göre değişmekle birlikte 4-12 ay bazen 14 ay kadar sürebilmektedir.

Aşırı terleme botoks yedavisi yan etkileri ve riskleri

Yapılan çalışmalara göre botoks un uzun süre kullanımı etkili ve güvenlidir. Botoks uygulaması için bir çok araştırma yapılmıştır. Çoğu kişide görülmeyen yan etkilere nadir rastlanmaktadır.

  • Enjeksiyon yapılan bölgede acı ve morarma
  • Baş ağrısı
  • Grip benzeri semptomlar
  • Göz kapağında düşme ( yüze yapılan enjeksiyonlarda )
  • Gözde yaşarma ve kuruluk ( yüze yapılan enjeksiyonlarda )

Botoks un ciddi yan etkileri oldukça nadirdir. Ciddi yan etkiler botoks tüm vücuda yayıldığı zaman oluşur. Enjeksiyon yapıldıktan saatler , günler , haftalar sonra oluşabilir. Nadir ama ciddi yan etkiler :

  • Tüm vücutta kaslarda güçsüzlük
  • Görmekte zorlanma
  • Nefes almakta zorlanma
  • Mesane kontrolünü kaybetme
Aşırı terleme botoks tedavisi
Aşırı terleme botoks tedavisi

Related Posts

Add Comment