Ayak Kokusuna Çözüm

Ayak kokusuna çözüm yöntemi olarak tıbbi tedaviler, doğal yöntemler ve bazı alışkanlıklar kullanılabilir.

Tıbbi tedaviler genel olarak terlemeyi engelleyerek ayak kokusunun oluşmasını önler. Doğal yöntemler kokuyu azaltan uygulamalardır. Ayakları yıkamak, çorap değiştirmek vb. alışkanlıklarda ter kokusu oluşmasını engelleyen alışkanlıklar olarak değerlendirilebilir.

Ayak kokusu

Ayak kokusu çok yaygın bir sorundur. Her insan hayatının bazı dönemlerinde ayak kokusu sorunu yaşar ancak bazı insanlar için ayakkabılarını çıkarmak kabus haline gelir.

Gün boyu terleyen ayaklar bakterilerin büyümesi için uygun ortam oluşturur. Bakteriler vücudun diğer bölgelerinden farklı olarak sürekli kapalı olan ayaklarda ayak kokusu ve mantar gibi sorunların oluşmasına neden olur.

Neyse ki ayak kokusunu giderici yöntemler kolay, hızlı ve ucuzdur.

Ayak kokusuna ne iyi gelir

  1. Ayakları her gün yıkamak ayak kokusuna çözüm olabilir. Günde en az bir kere mümkünse iki defa ayaklar yıkanmalıdır. Yıkamak için en uygun zaman sabah ve akşamdır. Yıkadıktan sonra dikkat edilmesi gereken nokta : ayaklar iyice kurulanmalıdır. Özellikle parmak araları kurulanmazsa bakteri oluşur ve dolayısıyla kokuya neden olur.
  2. Ayak tırnaklarınızı sık keserek kısa kalmalarını sağlayın. Düzenli olarak ayak tırnaklarınızı temizleyin.
  3. Ayaklarınızdaki sert ve ölü deriden kurtulun. Sert ve ölü deri ayak ıslandığında bakteriler için ideal ortam oluşturur.
  4. Çoraplarınızı günde en az bir kere değiştirin. Spor yapıyorsanız,sıcak bir ortamda yada ayakların terlemesine neden olan herhangi bir durumdaysanız daha sık değiştirin.
  5. En az iki çift ayakkabınız olsun. Bir gün giydiğiniz ayakkabıyı içerisindeki ıslaklık ve nem gitmeden giymeyin. Özellikle hiperhidroz hastaları yada hamilelik dönemlerinde aşırı terleyen kişiler dikkat etmelidir. Islak yada nemli ayakkabılar bakterilerin çoğalmasına neden olur.
  6. Nemi emen çoraplar kullanın. Doğal elyaftan yapılmış, yumuşak kullanılmalıdır.
  7. Dar ve nem tutan ayakkabılar kullanmamaya dikkat edin. Nefes alan çabuk kuruyan ayakkabılar tercih edin.
  8. Antibakteriyel sabunlar kullanmayı deneyin.

Hijyen uygulamaları ayak kokusunun geçmesi için yeterlidir. Ancak aşırı terleme sorunu olanlar, stres kaynaklı terleme yaşayanlar, hamilelik nedeniyle terleyenler de terleme biraz daha fazla olabilir. Bu gibi durumlarda bazı medikal yöntemlere başvurmakta fayda vardır.

Ayak kokusu kesin çözüm

Kokunun kaynağı terli ayaklar olduğu için terlemeyi kesmek ayak kokusuna kesin çözüm olmaktadır.

  1. Antiperspirantlar

Antiperspirantlar terin çıktığı gözenekleri tıkayarak koku oluşmasını engeller. Antiperspirantların sürekli uygulanması gerekir. Hassas ciltlerde kaşıntı yada tahrişe neden olabilirler.

2. Botox

Botox ayaklarda terlemeyi engellemek için kullanılabilir. Ancak ayaklardaki sinirler çok hassas olduğu için yöntem çok acılı olabilir. Bir diğer olumsuz yönü ise etkisinin 3-4 ay civarı sürmesidir. Ayrıca yöntem pahalıdır.

3. iyontoforez

İyontoforez tedavisi ayak terlemesini kontrol etmek için kullanılabilir. Yan etkisiz bir tedavidir. Sürekli olarak belirli periyotlarda uygulanması gerekir.

4. Ameliyat

Terleme tedavisinde kullanılan ameliyat ayaklar içinde kullanılabilir. Ancak ameliyat aşırı yan etkilerinden dolayı son çare olarak düşünülmelidir.

Ayak kokusu nasıl giderilir

Ayak kokusu bitkisel çözümler kullanılarak giderilebilir.

  1. Sirke

1 ölçek sirke 2 ölçek suyla hazırlanan karşımla ayaklarınızı bekletebilirsiniz. 15-20 dk seans kokuya neden olan bakterilerin azalmasını sağlayacaktır. Sirke açık yara yada çatlakları tahriş edeceği için bu durumda karışımı kullanmayın.

2. Çay

Bir diğer etkili yöntem bir miktar su içerisine çay ekleyerek ayaklarınızı 20 dk bekletirseniz ayak kokusuna çözüm olacaktır.

3. Tuz

4 ölçek su içerisine ½ ölçek Koşer tuzu karıştırarak elde ettiğiniz suyun içerisinde 10-15 dk ayaklarınızı bekletin.

4. Nem emiciler

Bebek pudrası, kabartma tozu, nişasta ve talk pudrası fazla nemi emerek koku oluşmasını engeller.  

Ayak kokusu neden olur

Ayaklar çok fazla ter üretir. Ayaklardaki ter bezleri oldukça yoğundur ve gün boyu vücudu serinletmek yada cildi nemlendirmek için terler.

Herkesin ayakları terler ancak aşırı terleme hastaları, hamile kadınlar ve ergenlik dönemindekiler daha fazla terler. Tün gün çalışanlar, stres altında olanlar (stres kaynaklı terlemenin kokusu daha ağırdır) yada sağlık sorunları olan kişiler normalden daha fazla terler.

Ayaklarda doğal olarak bakteriler bulunur. Bakteriler ve ter ayakta biriktikçe kötü koku yapar. Eğer terli ayakkabınızı çıkarır ve kurumasını beklemeden geri giyerseniz daha fazla bakteri ve kötü koku oluşmasına neden olur.

Kötü hijyende ayak kokusuna neden olur. ayakları düzenli yıkamamak yada çorapları değiştirmemek kokunun artmasına neden olur.

Ayak Kokusuna Çözüm için uygulanabilecek doğal medikal ve hijyen kuralları. ayak kokusunun nedenleri
Ayak Kokusuna Çözüm

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment