Ayak Terlemesi

Ayak terlemesi zaman zaman oluşan yaygın bir problemdir. Ancak aşırı ayak terlemesi hiperhidroz denen terleme problemini işaret edebilir. Ayak terlemesi sporcu ayağı, ayak kokusu ve tırnak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.

Uluslararası hiperhidroz derneğine göre bu hastalık dünya nüfusunun %5ini etkilemektedir. Ayak terlemesine aynı zamanda plantar hiperhidroz denir. Genellikle el terlemesi ile beraber görülür.

Ayak terlemesi neden olur

Ayak terlemesinin nedeni aşırı aktif ter bezleridir. Ancak hastaların % 90 nında aşırı aktivitenin nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Aşırı ayak terlemesinin genetik olduğu ve aileden geçtiği düşünülmektedir.

Hastaların %10’nunda aşırı terlemenin nedeni başka bir hastalık olabilir. Örneğin şeker  hastalığı, bazı kanser türleri, tiroidi hastalıkları aşırı terlemeye neden olabilir.

Daha fazla bilgi için aşırı terleme nedenleri ve hiperhidroz yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ayak terlemesine çözüm

Ayak terlemesinin kesin çözümü yoktur bazı tedaviler terlemeyi azaltabilir ve belirli süreler rahatlama sağlayabilir.

Antiperspirantlar

Antiperspirantlar uygulandıkları bölgeden ter çıkışını engellemeye yararlar. Genellikle % 15-20 alüminyum klorür içerirler. Hassas cildi olan kişilerde kızarıklık ve kaşıntı gibi etkileri olabilir. Sürekli kullanılması gerektiği için uzun dönemde pahalı bir uygulama olabilir.

Detaylı bilgi yan etkileri ve etkili kullanımı için Antiperspirant nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

İyontoforez

Oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir. Tam olarak çalışma mekanizması bilinmemektedir. Sürekli belirli aralıklarla uygulanması gerekir. İyontoforez yöntemi yan etkisiz çözüm olarak bilinmektedir.

Botoks

Terleme tedavisinde el ve koltuk altında kullanımı yaygındır. Ayaklar içinde kullanılabilir ancak ayak bölgesinde sinirler çok yoğun olduğu için yöntem oldukça acılı olabilir ve bu konuda tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gerekir. Ayrıca etkisi el ve koltuk altındaki kadar uzun sürmemektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte botoks etkisi tahmini 3-4 ay sürmektedir.

Ayak terlemesi ameliyatı

Bir diğer adıyla ets yada klipsli ets ameliyatıdır. Uluslararası hiperhidroz derneği el ve koltuk altında son çare olarak önerdiği bu ameliyatı ayak terlemesi tedavisinde son çare olarak bile uygulanmasını doğru bulmamaktadır. Bunun nedeni yan etkilerinin çok fazla olması ve ameliyatın geri dönüşünün olmamasıdır.

Daha fazla bilgi için Klipsli ets ameliyatı yazımıza bakabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle ayak terlemesi ve kokusunu azaltmak

Terleme miktarını ve kokusunu azaltmak için genel bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler terlemeyi tamamen durdurmaz ancak kısmen yada büyük oranda azalmasını sağlayabilir.

Beslenme

Yediğimiz yemekler terleme ve ter kokusuna doğrudan etki eder. Baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar, kafein alkol gibi gıdalar terlemeyi olumsuz etkiler. Bu tür besinleri azaltarak terlemeyi bir miktar kontrol edebilirsiniz.

Terleme ve ter kokusunu etkileyen gıdalar yazımıza bakabilirsiniz.

Vitamin eksiklikleri

Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği terlemeyi olumsuz etkiler. D vitamini en çok görülen vitamin eksikliğidir. Türkiye’de toplumun %80’ninde görülür. Yeterli D vitamini bir çok kişide terlemeyi azaltmıştır.

Stres

Stres terleme ve aşırı terleme birbiri ile alakalıdır. Genellikle aşırı terleme hastaları özellikle toplum içerisinde terledikçe stres yapar ve bu daha çok terlemeye neden olur. stres terleme normal terlemeden daha fazla ve kötü kokar.

Stres terleme yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayak kokusu için çözüm yolları

Gün boyu ayakkabı ve çorap içerisinde kalan ayaklar bakteriler için uygun ortam oluşturur. Bu ortama ter eklenince ayak kokusu büyük problem olmaya başlar.

Ayak kokusunu engellemek için yapılabilecekler :

  • Aynı ayakkabıyı üst üste iki gün kullanmayın. Ayakkabının kuruması için zaman verin.
  • Benzer şekilde çoraplarınızı günlük olarak değiştirin.
  • Ayaklarınızı her gün yıkayın. Hatta fırsatınız oldukça yıkayın.
  • Tuzlu su ayak derinizdeki bakterilerden kurtulmak için oldukça etkilidir.
  • Benzer şekilde sirkeli su içerisinde ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

Daha fazla tavsiye için ayak kokusuna çözüm yazımızı okuyabilirsiniz.  

Ayak terlemesi 
plantar hiperhidroz
Ayak terlemesi

Related Posts

Add Comment