Çocuklarda el ve ayak terlemesi

Çocuğunuzun çok fazla terlediğini mi düşünüyorsunuz. Büyük çocuklar ve gençlerin aksine küçük çocuklarda el ve ayak terlemesi yaygın değildir ve bazen altta yatan bir sorunun belirtisi olabilir. Çocuklarda aşırı terleme özellikle el ve ayaklarda olur çünkü bu bölgelerdeki ter bezleri oldukça fazladır.

Bebeklerde el ayak terlemesi

Bebeklerde aşırı terleme normaldir. Vücutları terlemeyi kontrol edecek kadar olğun olmadığından terleyebilirler bu durum büyüdükçe azalır. En çok ter bezi avuç içi, el ve ayaklarda olduğundan bu bölgelerden terleyebilirler.

Ayrıca terleme henüz yürümeye başlayan çocuklarda ve hareketsiz durmayı sevmeyen aktif çocuklarda normaldir. Ancak çocuk fiziksel aktivite olmadan durduğu yerde bolca terliyorsa nedenini araştırmak gerekir.

Çocuklarda el ve ayak terlemesi neden olur ?

Terlemeyi bazı ilaçlar, hormonlar, baharatlı gıdalar, stres ve ilaçlar tetikleyebilir.

Çocuklarda aşırı terleme ergenlik sonrası oluşabilir. Ancak daha erken dönemlerde başlayabilir ve hayat boyu devam edebilir.

Bu durum hiperhidroz olarak bilinir. İki tipi vardır ;

Birincil hiperhidroz : Genellikle aileden geçer ve genetik faktörler önemlidir. Genellikle el, ayak, baş, koltuk altı bölgelerinde oluşur. insanlar %3’ünde olduğu düşünülmektedir.

İkincil hiperhidorz : Genellikle daha geniş bölgelerde oluşur ve altta yatan farklı bir hastalık vardır. En büyük nedenlerden biri tiroid sorunlardır.

  • Enfeksiyonlar : Küçük veya büyük bazı enfeksiyonlar terleme belirtisi gösterebilir.
  • Hipertiroidizm : hipertiroidizm aşırı terlemeye neden olabilir ve tek belirtisi aşırı terleme olabilir. Beraberinde kilo kaybı ve anksiyete de görülebilir.
  • Diyabet : Diyabet bazı durumlarda aşırı terlemeye neden olabilir. Ayrıca aşırı susama, idrara çıkma ve kilo kaybı görülebilir.
  • Hipertansiyon : yüksek kan basıncı aşırı terlemeye neden olabilir.
  • İlaçlar : bazı ilaçlar aşırı terlemeye neden olabilir.

Daha fazla bilgi için aşırı terleme (hiperhidroz) yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuklarda aşırı terleme teşhisi

Eğer çocuğunuz aşırı terliyorsa doktora görünmekte fayda vardır. Aşırı terleme çocuğun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu göstermez. Aşırı terlemesi olan bir çok çocuk oldukça sağlıklıdır. Ancak bazı hastalıkların erken belirtisi olabildiği için doktor muayenesi gereklidir.

Çocuklarda el ve ayak terlemesi tedavisi

Eğer terlemenin nedeni altta yatan başka bir hastalık yada durum ise bu sorunun ortadan kaldırılması terlemeyi durduracaktır.

Terlemenin nedeni birincil hiperhidroz ise ;

Botoks, ,iyontoforez, ilaçlar, antiprespirantlar gibi seçenekler mevcuttur. Ancak bu tedavilerin küçük çocuklarda uygulanması zordur. Kendileri uygulayabilecek yaşa gelmeleri gerekir.

Detaylı bilgi için Aşırı terleme (hiperhidroz )yazımızı okuyabilirsiniz.

El ve ayak terlemesinin yaşam şekline etkileri

Aşırı terleme sosyal ve fiziksel becerileri etkileyebilir. Diğer çocuklar aşırı terlemesi olan çocuğun ellerini tutmak istemeyebilirler. Bu durum yanlış anlamalara ve utanmaya neden olabilir.

Bilgisayar kullanmak, kalemle yazı yazmak gibi elle yapılan fiziksel aktivitelerde sorun yaşayabilirler.

Terli ayaklarda kendi problemini oluşturur. Gün boyu ayakkabı içinde kalan ayaklar koku yapabilir. Kötü koku çocuğun ayakkabısını çıkarmaktan utanmasına neden olabilir.

Genellikle aşırı terleme ciddi sağlık sorunu sayılmaz ancak kişinin sosyal ve iş hayatını etkileyebilir.

çocuklarda el ve ayak terlemesi nedenleri ve  tedavsi
Çocuklarda el ve ayak terlemesi

Related Posts

Add Comment