Çok Terlemek

Terleme kötü kokulu, rahatsız edici hatta bazıları için iğrenç olabilir, ancak başta vücudun soğutma mekanizması olarak çalışmasının yanında terlemenin bir çok yararı vardır. Tabii çok terlemek sosyal hayatı, ilişkileri ve duygusal sağlığı etkileyebilmektedir.

Terleme kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden öncelikle ne kadar terin çok terlemek olarak adlandırılacağına karar vermek gerekir.

Çok terlemek ve normal terlemek

Terleme bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Ne kadar terlemenin normal olduğu vücudun ihtiyaçlarına göre değişir. Çevre şartları ve yapılan işe göre günde bir litreden az yada birkaç litre terlenebilir.

Terleme oldukça karmaşıktır. Uzmanlara göre sıcaklık yada egzersize bağlı terlemenin az yada çok olmasının yanlış giden bir durumla alakası yoktur.

Vücut sıcaklığı ile alakalı olmayan terleme çeşitleri vardır. Örneğin çok terlemenin sebepleri arasında menopoz,hamilelik,ergenlik dönemlerinde terlemenin artması gibi durumlar vardır. Bunlar dönemseldir ve bu dönemler geçtiğinde terleme doğal olarak  normal seviyeye döner.

Bunların dışında aşırı terleme hastalığı olarak bilinen toplumun %3’ünü etkileyen hastalık vardır. Eğer aşırı terleme hastasıysanız bunu fark edebilirsiniz, çünkü normal insanlardan 3-4 kat daha fazla terlersiniz.

Çok terlemenin sebepleri

1.Stres

Çok terlemenin nedenleri arasında stres ve anksiyete de vardır. Şehir hayatındaki  en büyük sorunlardan biri olan stres terlemenin artmasına neden olabilir. Stres kaynaklı terleme normal terlemeden farklıdır. Daha kötü kokar ve daha uzun süre kurumadan kalır. Stresli olduğumuz zamanlar her zamankinden biraz daha terlemek normaldir. Stres ve kaygı azaldığında terleme normale döner.

2.Aşırı kilo

Kilo daha fazla terlemeye neden olur. vücudun ağırlığı arttıkça hareket etmek için daha fazla enerji harcamak gerekir. Ne kadar çok enerji harcarsak vücut sıcaklığı artacağından daha fazla terlemeye neden olur.

3.Menopoz

Menopoz’da terleme oldukça yaygın olarak görülür. Bu dönemde hormonlardaki ani değişimler beyindeki sıcaklığı kontrol eden bölgeyi etkiler ve sıcak basmaları ile beraber terleme ve gece terlemeleri artar.

4.Hamilelikte çok terlemek

Hamilelikte terleme menopozla benzer şekilde hormon seviyelerinde ani artışlara neden olur. Terleme hamileliğin ilk belirtileri arasındadır. Ayrıca doğum gerçekleştikten sonra hormon seviyelerinin normale dönmesi için birkaç hafta daha çok terlemek normaldir.

Tavisyeler :

 • Sıcak ortamlardan kaçınmak
 • Makul bir şekilde yemek ( iki kişi bile olsanız ) ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak
 • Bol ve rahat kıyafetler giymek
 • Bol su içmek
 • Aldığınız ilaçların işleri daha da kötüleştirmeyeceğinden emin olmak

5.Sıcak ve nem

Yaşadığınız bölge terleme seviyesini doğrudan etkiler. Kıyılarda sıcak ve yüksek nemli bölgelerde vücudun terleme ihtiyacı artarken, iç bölgelerde daha az nem olan yerlerde daha az terlemeye gerek vardır.

Tavisyeler :

 • İmkanınız oldukça duş alın
 • Yüzünüzdeki, boynunuzdaki ve kafanızdaki terlemeyi silmek için mendil taşıyın.
 • Koltuk altı terlemesini kontrol etmek için antiperspirant kullanın.
 • Sıcak günlerde hafif ve bol giysiler giyin.
 • Bol su için.

6.Beslenme

Beslenme çok terlemenin nedenleri arasındadır. Tüketilen gıdaların terlemeye ve ter kokusuna doğrudan etkisi vardır. Baharatlı gıdalar, kafein, alkol, sigara, ağır yiyecekler terleme miktarını arttırır. Bazı gıdalarda ter kokusunu daha kötü hale getirir.

Ayrıca yetersiz yada dengesiz beslenmeden kaynaklanan vitamin ve mineral eksiklikleride terleme miktarını arttırır. Örneğin b vitamini sinir sisteminin düzgün çalışmasında önemli role sahiptir. B vitamini eksikliği sinir sisteminde yanlış sinyallerin gitmesine ve terlemenin artmasına neden olabilir.

Terlemeye etki eden besinler, mineraller ve vitaminler hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.  

7. Ergenlik

Ergenliğin etkilerinden biri de terlemedeki artışdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler terlemenin artmasına neden olur. Hem kızlarda hemde erkeklerde ergenlik döneminde terleme artar.

8.Aşırı terleme

Hiperhidroz olarak adlandırılan bu durum bir hastalıktır. Bu durumdaki kişiler normalden 3-4 kat daha fazla terler. Terleme havanın sıcak yada soğuk olması ile alakalı değildir. İki tipi vardır :

 • Nedeni bilinmeyen aşırı terleme :Sempatik sinir sisteminin aşırı aktif olmasından kaynaklanır ve nedeni tam olarak belli değildir.
 • Başka bir hastalık kaynaklı terleme : kanser, aşırı aktif tiroid, sinir hasarlarına neden olan tranva gibi hastalıklar aşırı terlemeye neden olabilir. Aşırı terlemeye neden olan hastalıklar hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Hiperhidroz tanısı, nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

9. İlaçlar

Çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçlar çok terlemenin nedeni olabilir. Eğer terlemeniz sonradan oluştuysa son zamanlarda kullanıldığınız ilaçların yan etkilerine bakarak terlemeye neden olup olmadığına bakılması gerekir.

çok terlemek nasıl tanımlanır. Nedenleri nelerdir.
Çok terlemek

Related Posts

Add Comment