Çorap kokusu nasıl giderilir

Bakteriler mantarlar ve ter ayak kokusuna neden olur. Bütün gün ayakkabını içerisinde olan çoraplarda kolayca kokmaya başlar. Bazen bu kokular yıkandıktan sonra bile çoraptan gitmezler. Bu durumda çorap kokusu nasıl giderilir ?

Evde bulunabilecek malzemelerle çorap kokusu çıkarılabilir. Bir saatten az bir sürede çoraplarınızda ki kokudan kurtulabilirsiniz.

Birinci adım

Bir miktar su içerisine beyaz sirke ekleyip karışım oluşturun. Çoraplarınızı bu karışımın içerisinde bekletin.

İkinci adım

Çorapları karışımın içerisinde yarım saat bekletin. Yarım saat sonra çoraplarını çıkartın ve ılık suyla yıkayın.

Üçünü adım

Çoraplarınızı diğer çamaşırlarınızla birlikte makine her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayın. Eğer sadece çoraplarınızı yıkayacaksanız lavaboda elle yıkayabilirsiniz.  Daha sonra kurutarak çoraplarınızı giyebilirsiniz. Çorapların nemli kalmamasına ve iyice kurumasına dikkat edin. Aksi takdirde küflü bir koku oluşur.

çorap kokusu nasıl giderilir
çorap kokusu nasıl giderilir

Çorap kokusunun oluşması nasıl engellenir.

Çorap kokusunun asıl nedeni ter, bakteri ve mantarlardır. Bunların ayak içerisinde oluşmasını engelleyerek ayak kokusu ve çorap kokusunu engelleyebilirsiniz.

Ayaklarda bakteri oluşumu terleme ile birlikte olur. Terlemeyi önlerseniz bakteri oluşumu dolayısıyla kokuda oluşmayacaktır.

Terlemeyi önlemek için antiperspirant kullanabilirsiniz. Antiperspirantlar terin çıkışını engeller. Böylece ayaklarınızda bakteri oluşmaz. Burada antiperspirant ve deodoratları ayırmak gerekir. Deodorantlar koku oluşmasını engeller ama terleme devam eder.

Eğer terlemeyi engelleyemiyorsanız. Günlük olarak ayakkabıları ve çorapları değiştirmek yardımcı olabilir. Uzun süre kullanılan ayakkabılarda terlemeden dolayı nemli bir ortam oluşur. Nemli ortam bakteri oluşumunu dolayısıyla ayak kokusu ve çorap kokusuna neden olur.

Gün boyu ayakkabı içerisinde kalan ayaklarınızı temizlemek, uzun tırnakları kesmek, ölü deriden kurtulmak ayak kokusu ve çorap kokusu oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Detaylı bilgiyi ayak kokusuna çözüm yazımızda bulabilirsiniz.

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment