El Terlemesi

El ve avuç içerisinde oluşan aşırı derecedeki terlemeye palmar hiperhidroz yada aşırı el terlemesi denir. El terlemesi fiziksel sağlık sorununa yol açmaz ancak psikolojik etkileri kişinin sosyal hayatını derinden etkileyebilir. El sıkışmak, kağıt işleri hatta dokunmatik telefon kullanmak gibi günlük aktiviteler bile avuç içi terlemesi nedeniyle sorun olabilir.

El terlemesi neden olur

El terlemesinin sebepleri terlemenin nedenine göre değişir. El terlemesinin iki tipi vardır ;

 1. Farklı bir sorunun neden olduğu terlemedir. Şeker hastalığı , bazı kanser türleri, vitamin eksiklikleri, sinir hasarları, ilaçlar gibi bir çok etken aşırı terlemeye neden olabilir. Bu durumların listesi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Aşırı terleme hastalarının %10’nunu oluşturur.
 2. Sebebi bilinmeyen el terlemesi . El neden terler sorusunun cevabını tıp tam olarak vermemiştir. Sempatik sinirlerin aşırı çalışması nedeniyle terlemenin arttığı bilinmektedir ancak sempatik sinirlerdeki bu aşırı aktivitenin nedeni anlaşılamamıştır. Aşırı terleme hastalarının %90’ı bu gruptadır.

İki tipi birbirinden ayıran özellikler ;

 • 25 yaşından önce başlamışsa
 • Simetrik olarak vücudun her iki tarafında oluşuyorsa
 • Terleme sürekliyse
 • Aile geçmişi varsa
 • Gece terleme olmuyorsa sebebi bilinmeyen terleme olma ihtimaliniz vardır.

Ancak belirtiler benzer olduğundan doktor muayenesi ve detaylı taramadan geçmeden kesin sonuca ulaşılamaz.

El ayak terlemesi El ve ayak terlemesi

El terlemesi şikayeti genellikle ayak terlemesi ile beraber görülür. Buna çoğu zaman koltuk altı terlemesi de eşlik eder. El ve ayak terlemesi bir arada görülüyorsa buna palmoplantar hiperhidroz denir.

El ve ayak terlemesi tedavisi el terlemesi tedavisi yada ayak terlemesi tedavisiyle aynıdır. Benzer şekilde hastalığın nedenleri aynıdır. Ancak tedavi yöntemlerinin sonuçları farklılık gösterebilir.  

Terleme daha çok avuç içi ve ayak tabanında oluşur.

El terlemesi çözümü

Farklı bir sorunun sebep olduğu el terlemesini tedavi etmek için altta yatan sorunu çözmek gerekir. Aşırı terlemeye neden olan hastalıklar, ilaçlar ve diğer durumlar için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sebebi bilinmeyen el terlemesinin tam olarak tedavisi yoktur. Uygulanan yöntemler terlemeyi başka yere yönlendirme yada geçici süre önlemeye dayanır.

Aşırı el terlemesi tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir ?

Antiprespirantlar 

Antiperspirantlar el terlemesi tedavisinde ilk kullanılabilecek yöntemlerin başında gelir. Antiperspitantlar terin çıktığı gözenekleri mekanik olarak tıkayarak teri içeride hapseder. Antiperspirantların bir çok çeşidi vardır. Etkisi kullanan kişinin durumuna göre değişir.

Tedavinin olumsuz yönleri ; sürekli kullanmak gerekir , kaşıntı ve tahriş yapabilir , herkeste aynı etkiyi yapmaz ve sürekli uygulanması gerektiği için pahalı olabilir.

Antiperspirantların çeşitleri, en etkili antiperspirantlar, etkili kullanmanın yolları ve tavsiyeler için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

İyontoforez

Tercih edilmesi gereken ikinci tedavi yöntemidir. Ellere düşük bir elektrik akımı verilerek terlemenin durması sağlanır. İyontoforez yönteminin terlemeyi nasıl durdurduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Yöntemin herhangi yan etkisi tespit edilmemiştir. Sadece belirli gruplar (hamileler, kalp hastaları vb.) tarafından kullanılması önerilmez.

İyontoforez tedavisi hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Botoks

Botoksilum toksin maddesi kullanılarak sinirler geçici süre etkisiz hale getirilir ve terleme engellenir. Yöntemin ciddi bir yan etkisi yoktur. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 3-6 ay arası rahatlama sağlayabilir.

Yöntemin olumsuz yanları :

 • Belirli aralıklarla
 • Sürekli uygulanması gerekir
 • Maliyeti yüksektir

Botoks uygulaması hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı göz atabilirsiniz.

İlaçlar

Bazı ilaçlar sempatik sinir sistemine etki ederek terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar genel olarak başka hastalıkların tedavisi için kullanılırken yan etki olarak terlemeyi keser. İlaçlar sorunu çözmediği için etkileri geçicidir ve sürekli kullanılması gerekir.

Olumsuz etkileri ;

 • Sürekli kullanım için uygun değildir.
 • Ağız kuruluğu, bulanık görme gibi etkileri olabilir.
 • Efor sarfedileceği zamanlarda kullanılması uygun değildir.

Detaylı bilgi için Aşırı terleme tedavisinde kullanılan ilaçlar yazımızı okuyabilirsiniz.

El terlemesi Ameliyatı

Ets ameliyatı olarak bilinen el terlemesi ameliyatında ellere terleme komutu veren sinirler etkisiz hale getirilerek terleme önlenir. Ancak yöntem çok uzun yıllardır tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Çoğu sağlıkçı el terlemesi ameliyatında herkeste bulunan işlevsel sinirlerin kesilmesinin farklı sorunlara yol açacağını düşünmektedir.

Uluslar arası hiperhidroz derneği yöntemi son çare olarak tavsiye etmekte ve yan etkileri konusunda uyarmaktadır.

Yöntemin olumsuz yanlar;

 • Başta refleks terleme olmak üzere yan etkileri fazladır.
 • Sinirler hasar gördüğü için geri dönüş ihtimali çok düşüktür.

Yöntemin uygulanışı, yan etkileri ve detaylı bilgi için klipsli ets ameliyatı yazımızı  okuyabilirsiniz.

El terlemesi için doğal yöntemler

El terlemesinin doğal bir tedavisi yoktur. Ancak bazı yöntemler terlemeyi oldukça azaltabilir.

1.     Vitamin ve mineral eksiklikleri

Vitamin ve mineraller vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması için oldukça önemlidir. Bazılarının eksikliği veya fazlalığı terleme sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Burada özellikle d vitamini ve b12 vitaminine dikkat etmek gerekir. D vitamini sinir sisteminin düzgün çalışması için oldukça etkilidir. Türkiyece nüfusun %80’ninde D vitamini eksikliği olduğu düşünüldüğünde ilk yapılması gereken şey vitamin ve mineral seviyelerini kontrol etmektir.

D vitamini tedavisi gören çoğu kişi terlemenin belirgin şekilde azaldığını bildirmiştir.

Detaylı bilgi için D vitamini ve B12 vitamini yazılarımızı okuyabilirsiniz.

2.     Beslenme alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıkları terlemeyi iyi veya kötü yönde etkileyebilir. Örneğin baharatlı gıdalar, aşırı yağlı ürünler,kafein, sigara, alkol vb terlemeyi olumsuz etkiler. Bu gıdaları azaltmak yada hiç tüketmemek terlemeyi ve ter kokusunu azaltacaktır.

Zeytin yağı, sebze ve meyveler gibi gıdalar terlemeyi  ve ter kokusunu azaltır.

Terleme ve ter kokusunu etkileyen gıdalar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

3.     Stres, anksiyete

Stres ve psikolojik sorunlar terlemeyi önemli ölçüde arttırır. Aslında el terlemesinde stres ve terleme birbirini tetikler. Kişi terledikçe daha çok stres yapar ve stres daha çok terlemeye neden olur. Ayrıca stres kaynaklı ter farklı ter kanalından gelir, daha kötü kokulu ve daha kalıcıdır.  İki terleme arasındaki farkı anlamak için stres terleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu nedenle stresi azaltmak terlemeyi azaltacaktır. Stresle başa çıkmanın yollarını öğrenin ve gerekirse profesyonel yardım alın.

El terlemesi nedenleri tedavisi ve doğal yöntemler
El terlemesi

Related Posts

Add Comment