İyontoforez Tedavisi

İyontoforez 1940 lı yıllardan beri aşırı el ve ayak terlemesinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Zamanla yöntem geliştirilmiş ve benzer mantıkla daha etkili cihazlar üretilmiştir. Ayrıca vücudun koltuk altı ,  baş ve diğer bölgelerinde kullanılmasını sağlayan aparatlar geliştirilmiştir.

Hastaların evde kullanarak aşırı terlemesini kontrol etmesini sağlar. Basit bir cihaz olması ve uzun süre kullanması nedeniyle ucuz bir tedavi yöntemidir.

İyontoforez genellikle antiprespirant kullanmış ancak istediği sonucu alamamış kişilerde yada ets ameliyatı sonrası refleks terlemeyi rahatlatmak için kullanılır. Tedavisi el ve ayak terlemesinde büyük başarı göstererek hastaların %91 inde terlemeyi makul seviyeye indirmiştir.

Klipsli Ets ameliyatı sonrası refleks terlemeyi rahatlatmak için kullanılır. İyontoforez tedavisi el ve ayak terlemesinde büyük başarı göstererek hastaların %91 inde terlemeyi makul seviyeye indirmiştir.

Bu yüksek oranda başarıya rağmen iyontoforez in tam olarak nasıl bir etkiyle terlemeyi durdurduğu bilinmemektedir. En akla yatkın düşünce su içerisindeki iyonların ter kanallarını mekanik olarak tıkadığı ve bu sayede terin vücudun dışına çıkmasını engellediği yönünde.

Çalışma şekli

İyontoforezdeki mantık aşırı terleyen bölgeden düşük bir elektrik akımı geçirmektir. Bunun için bir güç kaynağı , iletkenler ve bir kap kullanılır. Kabın içerisine su doldurulur. Su olarak musluk suyu kullanılır. Kullanıcının ihtiyacına göre içerisine farklı maddelerde eklenebilir.

Sisteme akım verilir. Kullanıcı su dolu kapların içerisine ellerini koyar ve akım vücuttan geçer. Akım herhangi bir sağlık sorununa yol açmayacak kadar düşüktür.  Eller ve ayaklar dışında koltuk altı gibi bölgeler için farklı aparatlar vardır. Bunlar genellikle nemli süngere benzer ve içerisindeki iletken sayesinde akım nemli bezden vücuda etki eder.

İyontoforez uygulaması nasıl olmalı

Aşırı teleme ile ilgili her şeyde olduğu gibi iyontoforez uygulamasında da belirsizlik vardır ve kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde etkisini kullanılan ilk hafta gösterirken , bu süre ortalama 2 hafta , aşırı durumlarda ilk etkinin görülmesi 4 haftayı bulabilir.

Başarılı sonuçlar alabilmek için plan oluşturmalı ve bu plana sağdık kalınması gerekir. İyontoforez tedavisinde birkaç değişken vardır. Bunlar  akım , seans uzunluğu , su , doğru/alternatif akım , yaş , cinsiyet . Eğer ilk kullanım ayarlarından yarar göremezseniz aşağıdaki değişiklikleri yapıp tekrar deneyebilirsiniz.

 • İlk deneyeceğiniz şeylerden biri akımı yükseltmek. Burada önemli olan akımın ellerinizi bir miktar rahatsız (karıncalanma , kaşıntı vb.) etmesidir.
 • Seans uzunluğu bir diğer etkendir. Seanslar 10 dakikadan ihtiyaca göre 30dk kadar çıkabilir. Ancak seansların çok uzaması kişiyi  tedaviden soğutacaktır.
 • Doğru akım ve alternatif akımın kullanılabilir. İki akım içinde yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar alınmıştır. Bu yüzden ilk kullanılan yöntem işe yaramazsa diğeri denenebilir.
 • Suyun durumu tedaviyi etkileyebilir. Yapılan ilavelerle bu durum giderilebilir.
 • Seans aralıkları da önemli faktördür. Genellikle terleme kesilene kadar her gün yapılır. Terleme kesildikten sonra bir gün ara ile yapılır. Aralık sürekli açılır ve genellikle haftada bir defaya düşer. Farklı bir uygulamada  başlangıçta haftada 3 gün terleme kesilene kadar daha sonra aralar uzatılarak tedavi sağlanabilir.

Tedavi kişiden kişiye değiştiği için neyin sizde işe yarayıp yaramadığını kendiniz bulmanız gerekir. Yukarıda yazılan maddelerin farklı kombinasyonları denenerek en uygun yöntem bulunabilir.

İyontoforez suyuna yapılabilecek katkılar

Bazı durumlarda musluk suyu iyontoforez uygulamaları için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda suya çeşitli maddeler ekleyerek iyontoforez in etkisi artırılabilir.

Karbonat – bazı bölgelerdeki musluk suyu iyontoforez in düzgün çalışması için yeterli minerale sahip değildir. Mineral miktarının az olmasını elektrik akımının suda ilerlemesini güçleştirir. Bu durum her bir kap içerisine çay kaşığı kadar karbonat eklenerek giderilebilir. Eğer iyontoforez’in işe yaramamasının altındaki neden mineral eksiliği ise bu ekleme iyontoforezi daha etkili hale getirecektir.

Alüminyum klorür. Antiperpirantların içerisinde kullanılarak terlemeyi engelleyen alüminyum klorür %1 oranında su içerisine katılarak iyontoforez in etkinliği artırılabilir. Özellikle direkt antiperspirant kullandığında terleme bölgesi aşırı tahriş olan kişilerde bu yöntem kullanılabilir.

İlaçlar – eğer iyontoforez yeterince etkili değilse suyun içerisine bazı ilaçlar eklenebilir. Aşırı terleme tedavisinde ağızdan alınarak kullanılan bazı ilaçlar suyun içerisine katılabilir. Bunlar genellikle antikolinerjik ilaçlardır ve sinir sistemi üzerinde etkilidirler. Bu ilaçlar ezilerek suya eklendiğinde iyontoforez in etkinliğini arttırmaktadır. Yapılan çalışmalara göre suya antikolinerjik ilaçlar eklenerek yapılan uygulama daha kısa zamanda sonuç veriyor ve etkisi daha uzun sürüyor.

Eklenebilecek diğer ilaç botoks . Aynı zamanda tek başına aşırı terleme tedavisinde de kullanılan botulinum toksin bir bakteri tarafından üretilen nörotoksin dir.  Antikolinerjiklere benzer şekilde botoks eklenmiş suda yapılan iyontoforez tedavisi hastalardan daha erken şekilde sonuç alınmasını sağlar.

İyontoforez Tedavisinin Yan Etkileri

İyontoforez güvenli ve etkili bir tedavidir. Bazıları yan etkilerini hissedebilirler ancak bunlar hafif ve geçici etkilerdir. En yaygın yan etkisi deride aşırı kuruluktur. Deride kabarma , soyulma ve tahriş görülebilir. Yan etkiler uygulamadan sonra kullanılacak nemlendiriciler ile giderilebilir.

Önemli tavsiyeler

 1. Eğer imkanınız varsa iyontoforezi etkili kullanmak için bu konuda eğitim almış kişilerin gözetimindeki kliniklerde başlayın.
 2. Uygulama sırasında hafif bir karıncalanma hissi oluşmalı. Eğer elleriniz yada uyguladığınız bölge sadece suyun içerisinde duruyor gibiyse muhtemelen işe yaramıyor dur.
 3. İyontoforez sırasında oluşan akım kullanıcıya zarar verecek boyutta değildir. Ancak başlarda biraz ürkütücü olabilir. Tedirgin olup ellerinizi sudan çıkarmayın , vücudunuz zamanla bu duruma alışacaktır.
 4. Bazı durumlarda iyontoforez kullanımı uygun değildir. Bunlar hamilelik , kalp pili kullananlar , akım yönünde metal implant olanlar , kalp rahatsızlığı olanlar ve epilepsi hastalığı olanlar. Bunların dışında herhangi bir sorununuz varsa kullanmadan önce konu hakkına uzman doktora başvurun.
 5. Tedaviye başlamadan önce üzerinizdeki mücevherleri çıkartın
 6. Akımın etki edeceği bölgelerde yara olmamasına dikkat edin. Yara ve çizikler deki açık sinirler , elektrikle temas ettiğinde büyük acı verir. Bu yara veya çizikleri vazelin , krem yada başka şeyler kullanarak izole edin.
 7. Uyguladığınız bölgenin su hizasında aşırı yanma ve kaşıntı oluyorsa bu bölgeye de krem yada vazelin uygulayabilirsiniz. Ancak bu sürdüğünüz kısımda iyontoforez in etkisini göstermediğini unutmayın. Gerekirse su seviyesini terlemenin olmadığı bölgeye çıkartın ve buralarda yanma olursa vazelin uygulaması yapın.
 8. Uygulama sonrası oluşan hafif cilt tahrişleri ve kızarıklıkları kremler ile tedavi edin
 9. Eğer uygulama işe yaramıyorsa bu konuda bilgili bir uzman ile görüşün. Su içerisine karbonat vb ekler yaparak etkisi arttırılabilir.
 10. Uygulamadan sonra aşırı kuruluk oluşursa nemlendirici kullanın

İyontoforez tedavisinde terleme kesildikten sonra seansları aksatmamak çok önemlidir. Terleme tekrar başlarsa geç yapılan seanslar başarılı olmamaktadır. Böyle bir durumda seanslar bırakılmalı ve eller tekrar orijinal teleme seviyesine döndüğünde en baştan tekrar başlanmalıdır.

iyontoforez tedavisi , etkili kullanımı
El terlemesi için iyontoforez kullanımı

Related Posts

Add Comment