Koltuk Altı Terlemesine Çözüm

Aşırı terleme kişinin hayat standartlarını olumsuz etkileyebilen önemli bir sorundur. Koltuk altı bölgesinde oluşan terleme genellikle sosyal yada iş ortamında gerek kötü koku yapması gerek görüntü olarak olarak kişileri rahatsız etmektedir. koltuk altı terlemesine çözüm bulmak bu hastalıktan muzdarip olanların hayat kalitesini arttırmaktadır.

Koltuk altı terlemesinde tedavi olarak kullanılan birkaç tıbbi yöntem mevcuttur. Bunun yanı sıra bazı doğal yöntemler ve alışkanlıklar edinilerek koltuk altı terlemesine çözüm bulunabilir yada makul seviyeye indirilebilir.

Koltuk altı terlemesi tedavi seçenekleri

1.Antiperspirantlar

Koltuk altı terlemesini kontrol altına almak için kullanılan en basit yöntemlerden biridir. Hali hazırda bir çok kişi kullanmaktadır. Çoğu antiperspirant alüminyum tuzları yada metal tuzları kullanır. Terleyen bölgenin üzerine uygulanarak terleme azaltılabilir.

Antiperspirantlar reçeteli ve reçetesiz olmak üzere ikiye ayrılır. Reçetesiz antiperspirantların içeriğindeki metal tuzu oranı nispeten daha düşüktür.

Antiperspirantların sürekli kullanmak, cildi tahriş etmek ve maliyet gibi olumsuz özellikleri vardır.

Antiperspirantlar koltuk altı terlemesine çözüm olabilir. Ayrıca eller ve ayaklar gibi vücudun diğer bölgelerinde kullanılabilir.

Antiperspirant çeşitleri, etkin kullanımı için tavsiyeler, Kanser ve diğer hastalıklarla bağlantısı ve diğer sorularınız için ayrıntılı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2.Botox

Koltuk altı terleme tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem botox enjeksiyonudur. Botox uzun yıllardır terleme tedavisinde kullanılan güvenilir bir yöntemdir.

Botox ter bezlerine terleme sinyali gönderen kimyasalları engelleyerek terlemenin oluşmasını engeller.

Botox uygulamasının dezavantajları pahalı olması ve belirli zaman periyotlarında tekrarlanmasıdır. Uygulamanın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6-12 ay sürmektedir.

Botox tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz

3. İyontoforez

İyontoforez çok uzun yıllardır aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça güvenli ve yan etkisi az bir yöntemdir.

Koltuk altı bölgesi için yapılan özel aparatlarla koltuk altına hafif bir elektrik akımı vererek çalışır. Terlemeyi tam olarak nasıl kestiği bilinmese de etkili bir yöntemdir.

Yöntemin olumsuz yanları : belirli periyotlarla sürekli tekrarlanması gerekir ve bazı hastalarda tahriş yapabilir.

iyontoforez tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

4.Miradry

2011 yılında bulunan yeni bir tedavi yöntemidir. Elektromanyetik enerji ile deri altındaki ter bezlerinin ayrışmasını sağlayarak terlemeyi engeller. Bunun yanı sıra koltuk altı kkıllarınında azalmasını sağlar.

Oldukça güvenli bir yöntemdir. Hastaların memnuniyet oranı %90 civarıdır. Genellikle bir seans bazı durumlarda 2 seans yapılarak terleme engellenir. Kalıcı bir yöntemdir.

Yan etki olarak şişlik, kızarıklık ve ağrı görülebilir. Bu etkiler çoğu zaman bir hafta içinde kaybolur ancak bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

Nadir olmakla beraber Miradry yönteminin en ciddi yan etkisi sinir hasarlarıdır. Ter  bezlerine yakın olan sinirler hasar görebilir. Zayıf kişiler en büyük risk grubunu oluşturur.

Miradry yöntemi koltuk altı terlemesine kesin çözüm olarak değerlendirilebilir.

Bir diğer olumsuz yanı ise maliyetidir. Miradry fiyatı yaklaşık 1500-2000 dolar civarıdır.

5.Antikolinerjik ilaçlar

Botox ve antiperspirantları kullandıktan sonra sonuç alınamadıysa terleme ilaçları denenebilir. Bu ilaçlar genellikle yan etkisi olan ilaçlar oldukları için herkesin kullanımına uygun değildir. Bulanık görme, idrar sıkıntısı, kalp çarpıntısı gibi yan etkiler gösterebilir.

Aşırı terleme için kullanılan ilaçlar hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

6.Ameliyat

Ameliyat seçeneği aşırı derecede terlemesi olan ve diğer tedavi seçeneklerinden yararlanamamış kişiler için son çare olarak önerilir. Ameliyat sırasında doktor ter bezlerini çıkartarak terlemenin önüne geçer.

Bir diğer ameliyat ise klipsli ets ameliyatıdır. Bu yöntemde terleme sinyalini gönderen sempatik sinirler engellenerek koltuk altında terleme oluşmasına engel olunur. Ancak bu ameliyatın etkileri çok fazladır. Bu yüzden son çare olarak denenmelidir.

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Koltuk altı terlemesine çözüm olabilecek doğal yöntemler

Koltuk altı terlemesine çözüm olarak kullanılabilecek alternatif uygulamalarda vardır. Bunlar terlemeyi tamamen engellemese de azaltarak kişiyi rahatlatabilir.

1.Koltuk altını tıraş etmek

Koltuk altını tıraş etmek terlemeyi azaltabilir. Koltuk altı kılları nemi tutar bu daha fazla terlemeye neden olur. Ayrıca koltuk altını tıraş etmek koku oluşumunu engeller.

2.Terleten yiyeceklerden uzak durmak

Bazı yiyecekler daha fazla terlemeye neden olur. Ayrıca terin daha kötü kokmasına neden olabilir. Bu yiyecekler yağlı, baharatlı, kafeinli yiyeceklerdir.

Terlemeyi olumsuz etkileyen yiyecekler hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

3.Terlemeyi azaltan yiyecekler

Bazı yiyecekler ter kokusu ve miktarının azalmasını sağlar. Bu yiyecekler zeytinyağı, muz yeşil çay gibi gıdalardır.

Terlemeyi olumlu etkileyen yiyecekler hakkında daha fazla bilgi almak için ayrıntılı yazımızı okuyabilirsiniz.

4.Su içmek

Bol su içmek terlemenin azalmasını sağlar. Bol su tüketmek ve sıvı oranı yükse gıdalar vücudu serinleterek terlemeyi azaltır.

5.Kıyafet seçimi

Kıyafet alırken bol ve nefes alan kıyafetleri tercih edin. Dar kıyafetler ve nefes almayan kıyafetler koltuk altının soğumasını engelleyerek daha fazla terlemesine neden olur.

6.Sirke

Özellikle elma sirkesinin bir çok yararı vardır. Toksinleri atar, kan şekerinin düzenler, mide yanması ve reflüye iyi gelir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Sirke doğrudan cilde uygulandığında bakterileri öldürür ve gözeneklerin kapamasını sağlar. Eğer sürekli terliyorsanız, sirke içmek yada terleyen bölgeye uygulamak koltuk altı terlemenize çözüm olabilir.

Yemekten önce 2 çay kaşığı içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sirke asitli olduğu için fazla tüketilmesi zarar verebilir. 2 çay kaşığı sirkeyi sulandırarak kullanın.

7.Domates suyu

Kanser önleyici olarak faydasının yanında gözenekleri küçülterek terlemenin azalmasına yardımcı olur. bol domates tüketmek ve günlük olarak domates suyu içmek terlemeyi azaltabilir.

8.Yeşil çay

Yeşil çay içerisindeki magnezyum ve b12 vitamini sayesinde ter bezlerinizi daraltır ve sakinleşmenizi sağlar. Ter bezleri daraldığı için daha az terlerseniz hemde sakinleştirdiği için stres kaynaklı terlemeniz azalır.

Sabahları içilen siyah çay yerine yeşil çayı tercih etmek terlemeyi azaltacaktır.

9.Limon

Limondaki asit terlemeyi azaltmaya yardımcı olur. limonu doğrudan koltuk altına sürebilir yada karbonat ile karıştırıp pamuk bir ped ile uygulanabilir. Bu şekilde 30 dk bekletmek yeterlidir.

10.Stres

Stres başlı başına terlemenin sebebi olabilir. Gergin olduğumuz zaman terleme artar. stres ile başa çıkmanın yollarını bularak terlemeyi azaltabilirsiniz.

koltuk altı terlemesini azaltmak yada kalıcı olarak gidermek için tedavi yöntemleri
Koltuk altı terlemesine çözüm

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment