Menopozda Terleme

Birçok insan menopoz ve perimenopoz sırasında sıcak basma ve gece terlemesi yaşar. Bu rahatsız edici semptomlar özellikle menopozda terleme bir çok yolla azaltılabilir yada engellenebilir.

Sıcak basmalar, çoğunlukla yüz, boyun ve göğüste yayılan ani bir ısı hissidir. Geceleri sıcak basmalar meydana geldiğinde gece terlemeleri olur. Kadınların %75-85 menopoz sırasında sıcak basması sorunu yaşadığını belirtmiştir.

Doktorlar, sıcak basması ve gece terlemesinin östrojen seviyelerindeki değişimin bir sonucu olarak gerçekleştiğini teorik olarak kabul etmiştir.

Neyse ki bu durumla başa çıkmanın bir çok yolu bulunmaktadır.

Menopozda terleme ne kadar sürer

Sıcak basması ve terleme genellikle 5 dakika kadar sürer ve gün içerisinde 20-30 defa tekrar edebilir.

Tahminlere göre sıcak basması ve terleme ortalama olarak 5,2 yıl sürmektedir. Hatta daha erken yaşlarda başlayıp daha uzun sürebilir.

Menopozda gece terlemesi

Bazı kadınlar sıcak basmasını terleme olmadan geçirir bazıları ise kıyafetlerini değiştirmeye neden olacak kadar terler.

Sıcak basması gece yaşandığında kıyafetleri ve çarşafı ıslatacak kadar terlemeye neden olabilir buna menopoz kaynaklı gece terlemesi denir.

Kadınların %75 i gece terlemesini yaşar sadece şanslı bir azınlık bu sorunu yaşamaz.

Kadınlar %25-30 gece terlemesini aşırı derecede yaşar. Terleme çok oğun olduğu için uyku kalitesini bozar ve uyanmaya neden olur.

Menopozda aşırı terleme neden olur

Doktorlar menopoz döneminde yaşanan sıcak basması ve terlemenin hormon seviyelerindeki dalgalanmadan kaynaklandığını düşünmektedir. Hormon seviyelerindeki ani değişiklikler beyinde vücut sıcaklığını kontrol eden bölgeyi etkilemektedir.

Vücut sıcaklığının sabit kalması gerekir. Sıcaklıktaki küçük bir değişiklikte bile soğutma mekanizması yani terleme devreye girerek sıcaklığı sabit tutmaya çalışır.  

Menopoz ve terleme arasında arasındaki bağlantıyı açıklamaya çalışan diğer teoriler :

 • Aşırı hassas cilt. Doktorlar bazı kadınları aşırı hassas cilt yapısı olduğu bu yüzden sıcak basması ve terlemeye daha yatkın olduğunu düşünmektedirr.
 • Beyindeki kimyasal dengesizlik. Araştırmacılar yağ hücrelerinin ürettiği leptin hormonu seviyelerindeki farklılığın ve kan şekerindeki düşüşün sıcak basmalarına ve terlemeye neden olduğunu düşünmektedir.

Menopoz terlemesine ne iyi gelir

Hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile sıcak basması ve terlemeyi kontrol altına alabilir yada azaltabilirsiniz.

Sıcak basması ve terleme kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için uygulanan yöntemlerin etkinliğide farklılık gösterebilir.

Doğal yöntemler

1.Kilo vermek

Normal kilonun üzerinde yada obez kişilerde sıcak basması ve terleme daha sık görülmektedir.

338 kilolu kadın üzerinde yapılan araştırmada 6 ay içerisinde kilo verenlerin diğerlerine göre daha az sıcak basması ve terleme yaşadığı tespit edilmiştir.

2.Egzersiz

Çalışmalar kesin olmamakla birlikte düzenli olarak egzersiz yapmanın belirtileri hafiflettiği düşünülmektedir.

3.Tetikleyicilerden uzak durmak

4.Rahatlama

Stres hormunu kortizol kadınları sıcak basmalarına karşı daha hassas hale getirir. Rahatlama teknikleri , derin nefes alma, yoğa, meditasyon gibi sakinleştirici aktiviteler belirtilerin azalmasını sağlar

5.Soya

Bazı çalışmalara göre beslenmeye soya fasülyesi, soya peyniri gibi ürünleri eklemek yarar sağlayabilir.

6.Su

Bol su içmek vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca yanınızda bulunduracağınız soğuk suyu içmekte yardımcı olur.

7.Sıcaklık

İmkanınız varsa bulunduğunuz odanın sıcaklığını düşürün. Daha ince kıyafetler giymeye çalışın.

8.Duş

Gün içinde ve yatmadan önce soğuk duş almak yardımcı olabilir.

Menopoz ve aşırı terleme

Doğal olarak alınacak önlemler yada hayat tarzı değişiklikleri genel olarak yeterli olmasına rağmen bazı kadınlar sıcak basması ve aşırı gece terlemesi yaşamaya devam ederler. Bu durumda ilk yapılması gereken bir doktora görünmektir.

Sizin içen işe yarayan tedavi bireyseldir yani herkeste aynı etkiyi göstermez

Hormon terapisi

Hormon tedavisi sıcak basmasını tedavi etmenin en etkili yoludur. Ancak bazı araştırmalar kadınların uzun süre ağızdan östrojen ve progestin aldıklarında kalp hastalığı, kan pıhtıları, felç riski ve meme kanserinde artış olduğunu bulmuşlardır.

Ancak ağızdan alınmayan formlarının ( krem, jel ) güvenli olduğu düşünülmektedir.

Tedavinin avantaj yada dezavantajları doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Diğer seçenekler

Eğer hormon tedavisi kullanılamayacaksa diğer tedaviler yardımcı olabilir. Bazı antidepresan ilaçları sıcak basması ve terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve anti-nöbet önleyici ilaçlar bazen sıcak basması için de reçete edilir.

Bu tedavi seçeneklerini kullanmak için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Menopoz terlemesine bitkisel çözüm

Menopozun rahatsız edici yan etkilerinden kurtulmak için kullanılabilecek bazı bitkiler vardır. Ancak bu bitkilerin kullanımı farklı ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu bitkilerden fayda sağlayanlar kadar yan etkileri oluşan kişilerde vardır ve bilimsel olarak yararları kanıtlanamamıştır.

 • Kırmızı yonca
 • Şerbetçiotu
 • Kava
 • Jinseng
 • dulavratotu
 • Çuha çiçeği yağı
 • Adaçayı
 • Mürver
 • Karahindiba
 • Sarı rıhtım
Menopozda terleme , sıcak basması ve gece terlemesi için kullanılabilecek yöntemler.
Menopozda terleme , sıcak basması ve gece terlemesi

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment