Miradry

Koltuk altı terlemeniz rahatsız edici boyutta hayatınızı kısıtlıyorsa ve antiperspirant gibi tedaviler işe yaramıyorsa miradry yöntemine başvurabilirsiniz. Tedaviye başlamaya karar vermeden önce, Miradry yönteminin nasıl çalıştığını, maliyetini, sık görülen yan etkilerini bilmek tedavinin sizin için uygun olup olmadığını anlamak gerekir.

Aşırı terlemede miradry yöntemi

Miradry yeni bir yöntemdir. İşlem sırasında herhangi bir cerrahi işlem yapılmaz ( yani vücuda kesici bir alet ile müdahele edilmez ). Mikrodalga teknolojisini kullanarak koltuk altındaki ter bezlerini ortadan kaldırır. miradry prosedürü 2015 yılında ameikan FDA tarafında koltuk altı için onaylanıp kullanılmaya başlanmıştır.

Yöntemde elle taşınabilen bir cihaz koltuk altındaki ter bezlerini elektromanyetik enerji ile oluşturulan ısıyla yok eder. Cihaz koltuk altındaki ter bezlerini yok ederken cildin üst kısmı soğutularak korunur.

İşlem sırasında lokla anestezi uygulanır bu yüzden ağrısızdır. Çoğu kişi işlemden hemen sonra normal aktivitelerine dönebilir, birkaç gün sonra spor yapmaya başlayabilir.

Miradry aşırı terleme tedavisinde kullanılan ameliyatlara ( klipsli ets gibi ) göre daha az yan etkiye sahip ve vücudun dengesine daha az zarar vermektedir. Ancak fiyatı oldukça yüksektir.

Miradry fiyatı

Miradry seans ücreti yurt dışında 2000-3000 dolar civarıdır.

Ülkemizde devlet hastanelerinde miradry prosedürü uygulanmamaktadır. Özel sağlık kuruluşlarında olduğu için sabit bir fiyattan bahsetmek zordur. Seans fiyatı 7000-8000 tl civarıdır ve genellikle 2 bazende 3 seans gerekebilir. Cihaz yurt dışı üretim olduğu için fiyatlar değişiklik gösterebilir.  

Yöntemin Uygulanışı

Prosedür koltuk altında işlemin uygulanacağı bölgenin belirlenmesiyle başlar. Her iki koltuk altına lokal anestezi yapılır. Koltuk altı hassas bir bölge olduğu için biraz ağrı yaşanabilir.

Koltuk altı uyuştuktan sonra ter bezlerini tahrip etmek için cihaz kullanılır. Tüm işlem yaklaşık 1 saat sürer.

İyileşme süresi oldukça kısadır. Ancak iyileşmek için birkaç gün dinlenmek daha mantıklıdır. Özel bir toplantı yada önemli etkinliklere yakın uygulamadan kaçının.

Miradry prosedürü için uygun muyum ?

Yöntemin uygulanması kısa sürer ve tedavi kalıcıdır.

Yöntem her biri yaklaşık 1 saat süren iki seansta vücut kokusunu ve terlemeyi %80 oranında azaltabilir.

Yöntemin bir diğer yararı koltuk altı kıllarını azaltmasıdır.

Yöntem antiperspirantlar gibi kalıcı olamayan, kişide iş yaramayan yada kimyasal ürün kullanmak istemeyenler tercih edilebilir.

Yötem 18 yaşın altındaki bireylere uygulanamaz.

Yan etkileri

Sık görülen yan etkileri arasında şişlik, kızarıklık ve birkaç gün ile birkaç hafta sürebilen ağrı sayılabilir. Şişlerin derecesi ufak şişliklerden tenis topu boyutuna kadar olabilir.

5 haftaya kadar sürebilen kol üstünde ve koltuk altında uyuşma, sızlama görülebilir.

Nadir olmakla birlikte kalıcı sinir hasarları yöntemin en ciddi yan etkisidir. Zayıf hastaların ter bezleri cilt yüzeyine daha yakın olduğundan bu kişilerde risk daha yüksektir.

Miradry işe yarıyor mu

İlk bilinmesi gereken şey aşırı terlemenin gerçek bir tedavisinin olmadığıdır. Hiçbir tedavi aşırı terleme sorununu tam olarak çözmemektedir, ancak terlemeyi kontrol etmeye yarayabilir.

Sonuçlar kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak 2 seans sonunda hastalarda terleme %82 düşmektedir. Bazı hastalarda belirgin bir azalma görmek için 3. Seans gerekebilir. Tam olarak etkisini göstermesi birkaç ay sürebilir.

Genel olarak hastaların memnuniyet oranı %87 civarıdır. % 13’lük kısım yöntemi uyguladığına pişman olmuştur.

Yaygın olmamakla beraber bazı kişilerin ter bezleri mikrodalga etkisi için çok derinde yada yüzeye çok yakın olabilir. Bazı kişilerin ter bezlerine miradry için dayanıklı olabilir. Bu yöntem sadece koltuk altı için kullanılabilmektedir. El ve ayaklar gibi sinirlerin ter bezlerine çok yakın olduğu bölgelerde oluşabilecek sinir hasarları nedeniyle yöntemin kullanılması kısıtlanmaktadır.

Miradry yan etkileri memnuniyet oranı.
Miradry

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment