Refleks Terleme

Refleks terleme yada telafi edici terleme aşırı terleme tedavisinde uygulanan ets ameliyatının ( yada klipsli ets ) yan etkisi olarak ortaya çıkar. Sempatik sinir sisteminde oluşan hasarlarda sebep olabilir.

Ameliyattan sonra hastalar daha önce terlemedikleri yada az terledikleri bölgelerden terlemeye başlarlar. Bu bölgeler genellikle sırt, göğüs, bacaklar, popo ve karındır.

Terleme seviyesi

Ets ameliyatı olan neredeyse tüm hastalar reflex terleme yaşar. Refleks terlemenin derecesi bir çok faktöre bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Duruma göre ameliyat öncesindeki terlemeden daha az yada şiddetli olabilir.

Ameliyatın geri döndürülmesi

Ets ameliyatı sonrası oluşan refleks terleme hastayı rahatsız edici boyutta olursa geri dönüşüm sağlanma ihtimali vardır.

Ameliyat klips takılarak yapıldıysa klipsler çıkarılarak sempatik sinir sisteminin eski haline dönmesi beklenir.

Ameliyat sinirler kesilerek yada yakılarak yapılırsa sinir birleştirme ameliyatı uygulanabilir.

Ancak gerek klips çıkarma gerekse sinir birleştirme ameliyatında başarı oranları oldukça düşüktür ve sinirlerin iyileşmesi zaman alır.

Refleks terleme çözüm

Aşırı derecedeki refleks terleme rahatsız edicidir ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden refleks terlemeyi kontrol edebilmek oldukça önemlidir. Aslında tedavi için kullanılacak yöntemler aşırı terleme tedavisiyle benzerdir.

Antipersiprantlar.

Antiperspirantlar terin çıktığı gözenekleri tıkayarak terlemenin azalmasını sağlarlar. Bir çok kişide oldukça etkilidirler. Sağlık açısından kullanımları da oldukça güvenlidir. Antiperspirantların dezavantajı geniş bölgelere uygulanmasının zor ve maliyetli olmasıdır.

İlaçlar

Refleks terlemeyi kontrol etmenin bir diğer  yolu ilaçlardır. Bu ilaçlar genellikle antikolinerjik ilaçlardır. Antikolinerjik ilaçlar, nörotrasmiter asetikolinin hem merkezi hemde periferik sinir sisteminde engellenmesini sağlar. Bu nörotransmiter ter bezlerinin iletişiminden sorumludur ve kullanımı terlemeyi azaltır.

Antikolinerjik ilaçlar tüm vücuda etki ettiği için refleks terleme tedavisinde oldukça başarılıdır. Dezavantajı ağız kuruluğu gibi yan etkileri olmasıdır.

Botoks

Bir diğer yöntem botoks’dur. El ve koltuk altı aşırı terleme tedavisinde kullanılan botoks refleks terleme içinde kullanılabilir.

Yöntemin pahalı olması, ve geniş bölgelere uygulanmasının hem zor hemde daha çok maddi yük olması açısından dezavantajlarıdır. Ancak küçük bölgelerin etkilendiği refleks terlemede kullanılabilir. Yada en çok rahatsız olunan bölgeye uygulanabilir. Örneğin yemek yerken yüz terlemesi yaşayan kişilerin yüz bölgesine uygulanabilir.

İyontoforez

Genellikle el ve ayak terlemesi için kullanılan iyontoforez. Refleks terleme oluşan bölgeye özel yapılmış aparatlar ile uygulanabilmektedir.

Yöntem ucuzdur. Ancak belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiğinden uzun dönem kullanımı bıktırıcı olabilmektedir. Ayrıca vücutta uygulanamadığı bölgeler bulunmaktadır.

Refleks terleme için tavsiyeler

Orta derecedeki refleks terlemeler yaşam tarzındaki bazı değişiklikler ile belirli bir seviyeye çekilebilir. Benzer şekilde aşırı derecede refleks terleme yaşayanlar için görece faydalı olabilir.

Beslenme

Günlük beslenme alışkanlıklarında yapılacak bazı değişiklikler ile terleme azaltılabilir. Durumunuza uygun besinler tüketmek terlemeyi azalttığı gibi ter kokusunu da azaltmaya yardımcı olur.

Baharatlı gıdalar, alkol, Kafein gibi uyarıcı etkisi fazla olan yiyecekler terlemeyi arttırır. Terleme ve ter kokusuna neden olan yiyecekler hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Stres

Stres terlemeye neden olur. Özellikle refleks terlemeyle birlikte daha fazla rahatsız edici olabilir. Stresten korunma ve başa çıkma yöntemleri bulun yada bir uzmana danışarak yardım alın.                                                                 

Ayrıca stres kaynaklı terleme normal terden farklıdır, daha uzun süre kurumaz ve daha kötü kokar. Stres terleme hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Kilo

Vücut kitle endeksi yükseldikçe terleme miktarı artar. Fazla kilolu yada aşırı kiloluysanız kilo vermek terlemeyi azaltacaktır.

refleks terleme nasıl oluşur. rekleks terleme tedavisi
Refleks terleme

Related Posts

Add Comment