Stres Terleme

Stres tek başına yeterince rahatsız edicidir. Maalesef bir çok kişide özellikle aşırı terleme sorunu olan kişilerde stres terlemeye neden olmaktadır ve buna stres terleme yada stres kaynaklı terleme denmektedir. Bu yapışkan, kokulu ve utandırıcı ter kişiyi daha fazla strese sokmaktadır.

Stres kaynaklı ter diğer terlemelerden farklıdır ve daha kötü kokar.

Stres terleme ve normal terleme arsındaki fark

Vücudumuzda 2 ila 4 milyon ter bezi vardır ve bu ter bezlerinin büyük bir kısmı erkin ter bezleridir. Avuç için, taban, koltuk altı, alın gibi bölgelerde yoğun olarak bulunur.

Fiziksel aktivite, hava sıcaklığı gibi etkenlerle vücut sıcaklığı arttığında otonom sinir sistemi erkin ter bezlerine sinyal göndererek terlemesini ve vücudun soğumasını sağlar.

Apokrin ter bezleri ise erkin ter bezlerine göre daha az bulunmaktadır. Ancak daha büyüktürler ve stres kaynaklı terlemeyi sağlarlar.

Apokrin ter bezleri koltuk altı, genital bölge gibi saçlı bölgelerde bulunur. Koltuk altı stres altındayken normal zamandakinin 30 katı daha fazla terler.

Geniş aporkin ter bezlerinden çıkan stres kaynaklı ter, normal terlemeye göre protein ve diğer suda çözünebilen vitamin ve mineraller açışından zengindir. Vücudumuzda yaşayan bakteriler protein ve diğer besinler açısından zengin ter ile buluştuğunda daha fazla ter kokusuna neden olur.

Stres terleme nasıl kontrol edilir

Stres modern yaşamın neredeyse kaçınılmaz parçası haline geldi. Ancak stresi kontrol altında tutarak yada terleyen bölgelere karşı önlem alınarak stres kaynaklı terleme kabul edilebilir seviyeye getirilebilir.

Stresle başa çıkmak

Sorunun kaynağı stres olduğu için ilk yapılması gereken strese neden olan durumları hayatımızdan çıkarmak yada stresle baş etmeyi öğrenmektir.

Stresle başa çıkmak için

  • Sakız çiğneyin
  • Derin nefes alın
  • Müzik dinleyin
  • Sorununuzu arkadaşlarınıza , ailenize anlatın
  • Psikolojik yardım alın.

Antiperspirantlar

Terleme ile baş etmek için kullanılabilecek ilk yöntemlerden biridir. Gözenekleri tıkayarak terin yüzeye çıkmasını engelleyerek çalışırlar. Etkisi geçici olduğu için sürekli kullanılmalıdır.

Terlemeyi azaltmaz ancak deodorant kullanarak stres kaynaklı terlemenin oluşturmuş olduğu kötü kokudan kurtulmakta rahatlatıcı olabilir.

Piyasada hem antiperspirant hemde deodorant olarak kullanılabilen ürünlerden de faydalanılabilir.

İyontoforez

Koltuk altı bölgesi için kullanılabilir. Uygulaması zahmetli ve devamlılık gerektiren bir tedavi seçeneğidir. Kasık gibi bölgelerde kullanılamaz.

Miradry yöntemi

Bu yöntem de sadece koltuk altı için kullanılabilir. kalıcı bir yöntemdir ancak fiyatı yüksektir.

Başarı oranı yüzde %80 civarıdır. koltuk altı teri ve kokusunu yok etmek ile kalmaz aynı zamanda koltuk altı kıllarını da azaltır.

Günlük duş yapın

Günlük olarak duş almak  bakteri oluşumunu azaltır. Daha az bakteri ter kokusunun azalmasını sağlar. Duş aldıktan sonra yeteri kadar kurulandığınız dan emin olun sıcak ve nemli cilt bakteri oluşumuna katkı sağlar.

Traş olun

Koltuk altı ve kasık kılları bakteri, ter ve yağı tutar. Bu bölgedeki kılların kesilmesi bakteri oluşumunu engeller.

Ter pedi kullanın

 Koltuk altı gibi bölgelerde ped kullanarak rahatlama sağlanabilir. Koltuk altı pedleri ince, emici özellikleri sayesinde terin dışarı çıkmasını ve kokmasını engeller.

Stres terleme nedir. ter kokusu neden farklıdır. alınabilecek önlemeler
Stres terleme

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment