Terleme neden olur ?

Terleme değişen iç ve dış sıcaklığa karşı vücut sıcaklığını kontrol etmek için önemlidir. Bunun dışında terlemenin faydaları oldukça fazladır. Peki sıcaklık kontrolü dışında terleme neden olur ?

Duygusal durum, bazı fiziksel değişiklikler, hastalıklar ve ilaçlar terlemeye neden olabilir. Bir çok durumda terlemek normaldir. Ancak terleyememek yada aşırı terlemek başka problemlere neden olabilir.

1.Sıcaklık

Sıcaklık terlemenin ana nedenidir. Vücut sıcaklığının artması yada ortam sıcaklığının yüksek olması nedeniyle vücut soğumaya ihtiyaç duyar ve terler.

2.Stres

Stres kalp atışlarının artmasına , kasların gerilmesine ve stres hormonlarının artmasına neden olur. vücuttaki bu değişiklikler ter bezlerinin bağlı olduğu sinirleri tetikler ve terleme gerçekleşir.

Stres terleme normal terlemeden daha kötü kokar. Bunun nedeni stres kaynaklı terlemenin farklı ter kanalından gelmesi ve kimyasal birleşiminin farklı olmasıdır.

Benzer şekilde kızgınlık, öfke, utanma gibi diğer duygularda terlemeye neden olabilir.

3.Beslenme

Bazı yiyecekler terlemeyi arttırıken bazı yiyecekler terlemeyi düzenlemeye yardımcı olur.

  • Baharatlı yiyecekler
  • Çay, kahve ve enerji içeceği gibi kafeinli içecekler
  • Alkol , sigara 

Terlemeyi etkileyen yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgi için terleme ve ter kokusunu etkileyen yiyecekler yazımızı okuyabilirsiniz.

4.İlaçlar ve hastalıklar

Bazı ilaçlar ve hastalıklar terlemeye neden olur.

  • Bazı kanser türleri
  • Şeker hastalığı
  • Enfeksiyonlar
  • Bazı ağrı kesiciler
  • Tiroit sorunları vb.

Aşırı terlemeye neden olan hastalıklar için aşırı terleme nedenleri yazımızı okuyabilirsiniz.

5.Ergenlik

Ergenlik döneminde hormonsal değişiklikler olduğu için vücudun sıcaklık dengesi bozlur ve terlemeye neden olur.

6.Menopoz

Menopoz döneminde ve perimenopoz döneminde terleme, gece terlemesi ve sıcak basması oldukça sık rastlanır. Menopoz ve öncesinde yaşanan terlemenin nedeni hormon seviyelerindeki ani değişimlerdir.

Menopozda terleme

7.Hamilelik

Terleme ilk hamilelik belirtilerindendir. Hormon seviyelerindeki ani değişiklikler terlemenin nedenidir. Genellikle hamileliğin ilk 3 ayında terleme yoğun olur. ikinci 3 aylık dönemde terleme azalır. Üçüncü 3 aylık dönemde doğum yaklaştıkça terleme artar. Ayrıca doğum sonrası vücutta biriken sıvıların atılması için yaklaşık 4 hafta terlemenin devam etmesi normaldir. 

Daha fazla bilgi için hamilelikte terleme yazımıza bakabilirsiniz.

8.Hiperhidroz (Aşırı terleme)

Eller, ayaklar,koltuk altı ve yüz gibi bölgelerde aşırı terleme şeklinde oluşur. Sıcaklık yada diğer olaylardan bağımsız yaz-kış terlemeye neden olur. Sempatik sinirlerin aşırı aktif olması nedeniyle oluşur tam olarak nedeni anlaşılamamıştır.

9.Vitamin ve mineraller

Bazı vitamin ve minerallerin eksikliği terleme sisteminin yanlış çalışmasına neden olabilir. Özellikle D vitamini, b12 vitaminin ve demir gibi mineral eksiklikleri terlemeye neden olabilir.

Terleme her ne kadar rahatsız edici ve kötü kokuyor olsa da, sağlıklı bir insan bir çok durumda terleyebilir. Ancak bu terleme aşırı boyutlara ulaştığında ve kişinin yaşam kalitesini etkilemeye başladığından araştırılması gerekir.

terleme neden olur
Terleme neden olur

Related Posts

Add Comment