Terleme ve Ter kokusunu Etkileyen Gıdalar

Terleme ve ter kokusunu etkileyen yiyecekler , Örneğin acı biber yediğimizde yada sıcak bir çorba içtiğimizde vücut sıcaklığının düşmesi için terlemek gerekir. Tüm besinler aynı etkiyle terlemeye neden olmasa da terleme dostu ve terlemeyi tetikleyen yiyecekler vardır.

Terlemeye neden olan gıdalar

 1. Yağlı ve işlenmiş yiyecekler – çikolata ,fast food , beyaz ekmek ve diğer yağlı , işlenmiş yiyecekler terlemeye neden olur. Vücudun bu yiyecekleri sindirmek için fazladan çalışması gerekir.
 2. Tuz – yüksek miktarda tuz içeren yiyecekler terlemeye neden olur. eğer çok fazla tuzlu yerseniz vücut fazlalık tuzdan kurtulmak için terlemeye çalışacaktır. Günlük tuz tüketiminizi 4 gramın altında tutmaya çalışın
 3. Yağlı süt – birinci maddede belirttiğimiz gibi yağlı yiyecekler terlemeye neden olur. Bu durumdan kaçınmak için kullandığınız sütü yarım yağlı yada yağsız tüketebilirsiniz.
 4. Acı biber – acı biber içerisinde kapsaisin içerir. Kapsaisin sinir sistemini uyararak vücudun aşırı sıcak olduğuna ikna eden kimyasaldır. Bu durumda beyin ter bezlerine terlemesi yönünde sinyal göndererek vücudu soğutmaya çalışır.
 5. Baharatlı gıdalar – baharatlı yiyecekler de acı biber gibi kapsaisin içerir ve yediğinizde vücudunuz sıcak bir gün olduğunu düşünür. Eğer hava sıcaksa vücudunuz terleyerek soğumaya çalışır. Baharatlı yiyeceklerde tam olarak buna neden olur.
 6. Alkol – alkol terlemeye neden olur. Alkollü içecekler tüketildiğinde vücuttaki damarlar genişler. Bu durum vücut sıcaklığının artmasına neden olur. Ter bezleri artan sıcaklık ile baş etmek için terlemeye başlar.
 7. Kahve – bir çok kişi güne kahveyle başlamayı yada yemekten sonra içilecek bir Türk kahvesini sever. Ancak kahvede bulunan kafein merkezi sinir sistemini uyarır ve ter bezleri çalışmaya başlar. Kahvenin sıcak yada soğuk olması fark etmez. Özellikle kahveye şeker ve yağlı süt eklendiğinde terlemek için daha fazla enerji yüklemiş olursunuz. Tabi ki bu sadece kahve için geçerli değildir Türk milletinin oldukça fazla tükettiği çay içerisinde , çikolatada , kola vb bir çok gazlı içecekte kafein bulunmaktadır.
 8. Dondurma – sıcak bir yaz gününde yenecek dondurmanın sizi ferahlatacağını düşünüyorsanız haklısınız. Ancak geçici bir süre çünkü içerisindeki yüksek yağ ve şeker miktarı daha sonra başınıza bela olacak.
 9. Protein – yüksek protein içeren yemekler terlemeye neden olur. Yüksek protein içeriğine sahip yiyeceklerin %25 i ısıya dönüşür.
 10. Sigara – eğer kanser yada diğer sigara kaynaklı sağlık sorunları sizin için yeterli değilse aşırı terlemeyi de ekleyebilirsiniz. Nikotin vücuda girdiğinde asetilkolin ( terleme ilaçları asetikolin salınımını engelleyerek terlemeyi azaltır ) salgılanmasına neden olur. Bu durumda kalp hızı , vücut sıcaklığı artar ve ter bezleri çalışmaya başlar.
 11. Soğan , sarımsak – birçok yararlı özellikleri bulunmasına rağmen bu muhteşem ikili terlemeye pek iyi gelmez.

Burada yazan maddelere kafein içeren yada yağlı daha birçok yiyecek eklenebilir. Tabi ki bu yiyecekleri tamamen hayatımızdan çıkarmaya gerek yok. Sadece terlemek istemediğimiz zamanlar yada yazın daha az tüketilmesi ter konusunda size yardımcı olabilir.

Terleme dostu yiyecekler

 1. Su – su içmenin terlemeyi arttırabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak aksine su içmek vücut sıcaklığını düşürdüğü için terlemeyi azaltır. Tam tersi sıcak içecek tükettiğimizde örneğin çorba yada çay vücut sıcaklığı artacağından terleme artacaktır. Ayrıca aşırı terleyen kişilerde su kaybı oluştuğundan bol su içmek sağlık açısından yararlı olacaktır.
 2. Taze sebze ve meyveler – üzüm , karpuz , brokoli , ıspanak , kırmızı lahana , patlıcan , karnabahar , ıspanak vb su içeriği yüksek ve sindirim kolay yiyecekler.
 3. Zeytinyağı – zeytinyağı metabolizma ve sindirim dostudur. Vücut sıcaklığındaki dalgalanmaları ve aşırı terlemeyi önler. Diğer yağlar yerine zeytinyağı kullanmayı deneyin. Ayrıca tansiyon ve kolesterolü düzenler.
 4. Yulaf – yulaf düşük yağ oranı ve zengin lif içeriği sayesinde vücutta kolaylıkla sindirilir. Vücut fazla çalışmadığı için ısınmaz ve soğumak için terlemeye gerek kalmaz.
 5. Yeşil çay – sakinleştirici etkisi ile bilinen yeşil çay terlemeyi azaltır.
 6. Kalsiyum içeren yiyecekler – kalsiyum içeren besinler sağlıklı kalmanıza ve daha az terlemenize yardımcı olur. bazı kalsiyum zengini yiyecekler : az yağlı yoğurt , çedar peyniri , badem ,kuru fasulye vb.

Terlemeyi azaltan vitaminler

 • B vitamini – b vitamini sinir sisteminin korunmasında ve düzenlenmesinde önemli bir role sahiptir. Düşük b vitamini seviyesi vücudun stres tepki sistemini etkiler , gerginlik ve korku anında aşırı hassasiyet oluşmasına neden olur. Aşırı tepkiyi azaltmak için b vitamini içeren yiyecekleri tüketmek terlemeyi azaltır. B vitamini deniz ürünleri , süt ürünleri ve yumurta gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunur.
 • Magnezyum – aşırı terleme vücutta magnezyum kaybına neden olur. Bu durumda vücut daha çok terler yani bu iki mekanizme birbirini tetikler. Araştırmalara göre hem stres hemde terleme magnezyum seviyesinin düşmesine neden oluyor. Magnezyum eksikliği heyecan ve anksiyete ye neden olur. Bu daha fazla terlemek demektir. Magnezyum zengini yiyecekler badem , fındık ,fıstık , ceviz , tahıllar vb. tüketerek terlemeyi azaltılabilir.
 • Çinko – çinko bazı vücut fonksiyonları için oldukça önemli. Metabolizmayı dengeler ve terlemeyi azaltır. Ayrıca çinko ve magnezyum ter kokusunu azaltıcı etkiye sahiptir.

Ter kokusunu engelleyen vitamin ve mineraller

B vitamini – b vitamininin metabolik aktivitelere yardım ettiği bilinmektedir. Ter kokusuna neden olan gıdaların işlenmesine yardımcı olur.

Çinko – çinko özellikle magnezyum ile birlikte ter kokusunu azaltmakta oldukça etkilidir. Ayrıca metabolizmaya yardımcı olur ve ayak terlemesi ve kokusunu azaltır.

Magnezyum – magnezyum bir çok vücut fonksiyonu için önemlidir. Ayrıca ter kokusuna neden olan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Vitamin ve minerallerin terleme ile ilişkisi çift taraflı olarak çalışır. Örneğin magnezyum ve b vitamininin terlemeyi dengelediği ve eksikliğinin terlemeyi arttırdığından bahsettik. Bu vitamin ve mineraller aynı zamanda suda çözülebilirler. Vücut terlediğinde suda çözünen bu vitamin ve mineraller ter ile birlikte vücuttan atılır. Eksiklikten dolayı vücut sistemleri iyi çalışamaz ve daha çok terleme olur. Özellikle aşırı terleme hastalığı ( hiperhidrozis ) olan kişiler , spor yapanlar , sıcak yerlerde çalışanlar ( demir çelik fabrikası vb. ) , sıcak bölgelerde yaşayan kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Terleme ile kaybedilen vitamin ve mineraller ;

 • C vitamini
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Sodyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Çinko
 • Bakır
 • Selenyum

Sonuç olarak sağlıklı ve dengeli beslenerek ihtiyacımız olan tüm vitaminleri ve besinleri almalıyız. Ayrıca son bir not düzenli olarak egzersiz yapmak vücut sıcaklığını düzenler.

terleme ve ter kokusunu etkileyen yiyecekler
Terleme ve Ter Kokusunu Etkileyen Yiyecekler

Related Posts

Add Comment