Terlemenin Faydaları

Bir çok kişi terlemek istemez. Hatta iğrenç, utanç verici olarak düşünür. Ancak terlemeniz normal seviyede ise yani aşırı terleme yada terleyememe sorununuz yoksa terlemenin faydaları saymakla bitmez.

Vücudun doğal kliması olan terlemenin diğer faydaları söyledir :

1.Ağır metal detoksu

Terin temel fonksiyonu vücudu serinletmektir, diğeri ise detoksifikasyondur.

Çinde rekor seviyelere ulaşan endüstriyel hava kirliliği toksik metal birikimi için büyük endişe kaynağı oluşturuyor. Çinde yapılan bir araştırmada egzersiz yapan kişilerin vücudunda daha az toksik maddeye rastlanmıştır. Ayrıca idrar ve terlerinde daha yükse konsantrasyonda ağır metal atıldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak egzersiz yapan kişilerin daha fazla terlediği için toksik seviyesinin daha az olduğu tahmin edilmektedir.

2.Sağlıklı cilt

Tıpkı bağırsaklar gibi cildimizin mikrobiyom dengesi vardır. Terin sağlıklı cilt bakterilerine katkıda bulunan probiyotik olduğu düşünülmektedir.

Derin  terleme cilt hücre yenilenmesini arttırmakta ve akneye neden olan patojen bakterileri uzaklaştırmaktadır.

3.Doğal antibiyotik

Uluslar arası araştırmalar terlemenin gribe yakalanma şansını üçte bir oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur. Anlaşılan ter antimikrobiyel proteinler içeriyor. Bu antimikrobiyel madde toksinlerin atılmasına ve mikropların uzaklaştırmasına yardım etmektedir.

Dahası terin bileşimi vücudumuzda hani toksinlerin olduğuna ve belirli bir hastalığa göre değişebilir. Tüberkiloz hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, kişilerin terinde 26 özgün protein içerdiği tespit edildi. Bu durum vücudumuzun sorunlardan kurtulmak için hangi proteini üretmesi gerektiğini bildiğini gösteriyor.

4.Daha hızlı iyileşme

Terleme iskelet kaslarına kan akışını hızlandırır. Bu olay hastalık, yaralanma ve kas zorlanmaları gibi sorunların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca çalışmalar terlemenin hormon üretimini arttırdığını göstermiştir. Hormon üretimi vücudun kendini onarma yöntemlerinden biridir.

5.Mutluluk kaynağı

Terleme sindirime yardımcı olan, rahatlamayı sağlayan ve iyileşmeye yardımcı olan parasempatik tepkiyi harekete geçirir.

Sauna yada egzersiz yoluyla ter atmak mutluluk hormonunu arttır, depresyon, anksiyete yi azaltır.

Terlemeden sonra stres ve kortizol hormonları azalır, diğer böbrek üstü hormonları uygun elektrolit dengesinin sürdürülmesine yardımcı olur.

6.Alzhaimer’a karşı koruma

Terlemek vücuttan ağır metallerin atılmasını, rahatlamayı, daha iyi odaklanmayı ve beyine giden kan akışını düzenlemektedir. Bu aktivitelerin alzhaimer’a karşı etkili olduğu bilinmektedir.

Finlandiya’da yapılan bir çalışmaya göre düzenli olarak sık sık saunaya giden kişilerde alzhaimer riski, haftada bir gidenlere oranla %65 daha az olduğu tespit edilmiştir.

7.Cinsel çekicilik

Vücuttan atılan ter bazı feromonlar taşır. Biz bu feromonları doğrudan algılayamazsak’ta beynimiz bu ayrımı yapabilmektedir.

Yapılan bir çalışmada terlemeyle ortaya çıkan feromonların ruh halini ve odaklanmayı pozitif etkilediğini hemde kadınlara karşı çekiciliği arttırdığı ( Genellikle aksi düşünülse de ) bulunmuştur.

8.Menopoz belirtilerini azaltma

Kadınların menopoz döneminde östorojen seviyesini arttığı bu yüzden sıcak basması sorunu yaşadığı düşünülmektedir. Menopozda yaşanan terlemenin sıcak basmalarını azalttığı düşünülmektedir.

Araştırmalar menopoz döneminde kalp atışları hızlanan ve daha çok terleyen kadınların daha az sıcak basması şikayeti olduğunu belirlemiştir.

9. Böbrek taşı riskini azaltır

Terlemenin faydaları arasında böbrek taşı riskini azaltmak vardır. Washington üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 50 yaş üzerindeki kadınlarda böbrek taşı oluşum riski öneli derecede artsa da, düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde bu risk düşmektedir. Aşırı tuz ve kalsiyum zamanda böbrek taşı oluşmasına neden olabilir, ama terleme vücudun doğal dengesini sağlar ve kalsiyumu kemiklere yönlendirir. Bu tuz ve kalsiyumun böbreklerde birikerek taş oluşturmasını engeller.

Terlemenin faydaları
Terlemenin faydaları

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment