Yüz Terlemesi

Herkes terler. Terlemek sıcaklığını düzenlemeye yarayan vücut fonksiyonudur. Bazı insanlar normalden daha fazla terler bu duruma aşırı terleme yada hiperhidroz denir ve eğer terleme yüz, saç derisi, boyun ense gibi kısımlarda oluyorsa aşırı yüz terlemesi denir.

Aşırı terleme vücudun bir çok bölgesinde olabilir ancak en sıkıcı olanı yüz terlemesidir. Yüz, kendimizi dünyaya tanıtmak için kullandığımız ilk araçtır. Yüz terlemesini koltuk altı terlemesi gibi gizlemek mümkün olmadığı için hastaları psikolojik olarak en çok etkileyen aşırı terleme biçimidir.

Yüz terlemesi teşhisi

Yüz terlemesi sorununuz varsa ilk yapmanız gereken doktora gitmektir. Doktorun yapması gereken bazı testler yaparak terlemenin nedenini bulmaktır. Terlemenin nedeni diyabet, kanser, sinir hasarları yada kullanılan ilaçlar olabilir. Buna ikincil hiperhidroz denir. Aşırı terlemeye neden olan hastalıklar hakkında bilgi almak için Aşırı terleme nedenleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak hastaların çok büyük bir kısmında terlemenin nedeni belirlenemez. Buna birincil hiperhidroz denir.

Birincil hiperhidroz’un sağlık açısından sakıncası yoktur, ancak psikoljik olarak hastayı etkiler. İkincil hiperhidroz altında yatan neden ciddi olabileceğinden iyi araştırılmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Yüz terlemesi tedavisi

Aşırı terlemesinin nedeni farklı bir hastalıksa doktor tarafından gerekli testler yapılarak belirlenip tedavi edilmesi gerekir.

Aşırı terlemenin herhangi bir nedeni bulunamazsa uygulanabilecek yöntemler şöyledir  :

Antiperspirantlar

Antiperspirantlar terleyen bölgeye yüzeysel olarak uygulanırlar. Hassas ciltlerde tahriş yapabilirler. Belirli aralıklarla sürekli olarak uygulanması gerekir.

Botoks

Yüz terlemesine çözüm olarak botoks yöntemi kullanılabilir. Yüze botoks uygulaması hassas bir işlem olduğu için bu konuda tecrübeli kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Botoks uygulaması tecrübesiz kişilerce yapıldığında asimetrik bir terleme oluşabilir. Ancak bu durum geçicidir ve ilave uygulamalar ile düzeltilebilir.

Botoks uygulaması geçicidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 aylık bir dönemde rahatlama sağlayabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar terlemeyi kontrol etmek için kullanılabilir. Bu ilaçlar genellikle antikolinerjik yada beta blocker ilaçlardır. İlaçlar genellikle bulanık görme , ağız kuruluğu gibi yan etkileri vardır. Bu yüzden uzun süreli terlemeyi kontrol etmede kullanılamaz. Düğün, iş görüşmesi, önemli bir sunum gibi zamanlarda kullanılarak geçici rahatlama sağlanabilir.

Ameliyat

Eğer diğer yöntemlerden bir sonuç alınamadıysa ve terleme hastanın hayatını etkileyecek düzeydeyse son çare olarak ameliyat düşünülebilir. Ameliyat kalıcı bir çözüm olabilir ancak son çaredir, çünkü yan etkileri çok fazladır.

Ameliyattan sonra başta refleks terleme olmak üzere bir çok yan etki oluşabilir.

Doğal yöntemler

Doğal yöntemler terlemeyi tamamen ortadan kaldırmaz. Terlemede azalma sağlayarak hastayı rahatlatabilir.

 Beslenme

Tükettiğimiz bazı gıdalar terlemeyi arttırır örneğin kahve, çay gibi kafein içeren gıdalar, baharatlı yiyecekler, aşırı yağlı gıdalar vb. terlemeyi tetikleyen yada azaltan gıdaları tüketerek terlemeyi azaltabilirsiniz.

Vitaminler

Vitamin eksikliği terlemeyi arttırabilir. Özellikle d ve b12 gibi vitaminler terleme üzerinde etkiye sahiptir ve özellikle D vitamini eksikliğinin giderilmesi terlemeyi önemli ölçüde azaltmaktadır.

Stres

Nadir de olsa bazı durumlarda stres ve anksiyete terlemenin asıl nedeni olabilmektedir. Ancak çoğu zaman stres terlemeyi daha fazla artırır. Stres ile başa çıkmanın yollarını bulmak ve hatta bir uzmandan yardım almak terlemeyi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yüz terlemesi nedenleri, tedavisi
Yüz terlemesi

Kaynaklar:

Related Posts

Add Comment