Neden kadınlar çikolatayı çok sever ? Bilimsel yaklaşım

Bütün insanlar çikolatayı çok sever ama kadınlar deyim yerindeyse çikolataya bayılır. Kadınlar çikolatayı o kadar seviyor ki çoğu çikolata reklamı kadınlar üzerinden yapılır. Hatta bazı kadınlar için çikolata seks ten daha önemlidir. Peki neden kadınlar çikolatayı çok sever

Kadınların çikolata sevgisi altında yatan sırrı anlamak için kadın ve erkekler arasında farkı anlamak gerekiyor. Beynin işleyiş şekli ve hormonal değişimler dikkate alındığında kadınlar ve erkekler birbirinden ayrılmaktadır.

Kadınların çikolatayı çok sevmesinin nedeni

Çikolata vücudun seratonin üretmesine yardımcı olur. Mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin ruh halindeki değişimleri ve depresyonu önler.

Çikolata vücudun dopamin üretmesine yardımcı olur. Dopamin zihinsel olarak aktif kalmamızı sağlayan hormondur. Dopamin eksikliği dikkat dağınıklığı , konsantrasyon eksikliği ve kötü ruh haline neden olur.

Asıl soru eğer çikolata insanları mutlu ediyorsa neden kadınlar çikolatayı daha çok seviyor.

Kadınların hormon seviyesi regl döngüsünün bir sonucu olarak sürekli değişmektedir ve bu durum kadınların ruh halini daha hassas ve değişken hale getirmektedir. Ruh halindeki değişimler arttıkça , bu değişimleri dengeleyecek herhangi bir şeye ihtiyaç vardır. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bu kısımda devreye çikolata giriyor.

Kadınlar çikolatayı sever çünkü , hormon değişimleri nedeniyle yaşanan ruh hali değişimleri çikolata ile dengelenir.

Peki kadınlar çikolatayı erkeklerden daha çok mu sever ?

Biraz abartı olsa da bazı araştırmacılar, çikolatanın  vücutta aşık olduğumuz zaman salgılanan feniletilamin üretmesine yardımcı olduğunu iddia etmektedir.

Dahası çikolatanın kadınların beynini erkeklerden daha farklı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Bir grup kadın ve erkeğin beyni MR cihazında tarandı. Sonuçlara göre çikolata kadınların beynindeki amigdala faaliyetini erkeklerden daha fazla etkilemektedir. Amigdala duygular , cinsel davranışlar vb. fonksiyonlarda önemli etkiye sahip beyinde bulunan bir kısımdır.

Sonuç olarak kadınlar çikolatayı erkeklerden daha çok sever çünkü çikolata hormonları düzenlemeye yardımcı olur.

neden kadınlar çikolatayı çok sever
Neden kadınlar çikolatayı çok sever ?

Kaynaklar

Add Comment