Saç Dökülmesine Çözüm

Kadın veya erkek bir çok kişi saç problemleri yaşamakta ve saç dökülmesine çözüm aramaktadır. Saç dökülmesini azaltmak yada durdurmak için uygulanabilecek bir çok yöntem vardır. Ancak saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna verilecek cevap, saç dökülmesinin altında yatan nedene göre değişir.

Hamilelik gibi bazı durumlardan sonra saç dökülmesi görülebilir ve genelde kendi kendine durur. Ayrıca herkesin günlük olarak saçı dökülür ve bu durum normaldir.  

Eğer saç dökülmesi sürekliyse bir doktora danışarak nedenini öğrenmek gerekir. Tiroit sorunları , saç kıran , vitamin ve mineral eksiklikleri , genetik, stres vb bir çok etki saçların dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesinin nedenleri ?

Genetik : saç dökülmesinin en büyük nedeni genetiktir. Buna erkek yada kadın tipi saç  dökülmesi denir. Yaşlanma ile beraber kademeli olarak oluşur. Erkeklerde saç çizgisinin gerilemesi kadınlarda saçların seyrelmesi şeklinde görülür.

Hormonal değişimler ve sağlık sorunları : bir çok durum kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir. Hamilelik , doğum , tiroit sorunları , menopoz gibi hormonal değişiklikler saç sorunlarına neden olabilir. Saçkıran gibi saç yada mantar gibi kafa derisine zarar veren sağlık sorunları saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saç çekme hastalığı gibi psikolojik sorunlar saç dökülmesine neden olabilir.

İlaçlar : Saç dökülmesi kalp hastalıkları , yüksek tansiyon , depresyon, kanser gibi hastalıklarda kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak görülebilir.

Radyasyon tedavisi : radyasyon tedavisinden sonra saçlar eskisi gibi büyümeye bilir.

Stres : bir çok insan fiziksel veya duygusal bir şok sonrasındaki birkaç ay boyunca saçlarında seyrelme problemi ile karşılaşabilmektedir.  Bu tip saç dökülmesi geçicidir.

Saç stilleri : At kuyruğu, sık örgüler , toka , lastik gibi aksesuarlar saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir ?

Akdeniz diyeti

2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre akdeniz diyetinde olduğu gibi çiğ sebzeler ve taze otlar içeren beslenme saç dökülmesi riskini azaltabilir yada saç dökülmesinin başlangıcını geciktirebilir. Özellikle Genetik kaynaklı saç dökülmesine çözüm olmaktadır.

En iyi sonuçlar haftada 3 günden fazla , yüksek miktarda maydanoz ,  fesleğen ,  yeşil salata gibi besinleri tüketenlerde görülmüştür.[1]

Protein

Saç kökleri keratin denilen proteinden oluşmuştur. 2017 yılında saç kaybı yaşayan 100 kişi üzerinde yapılan araştırmada , katılımcılarda protein yapı taşı olarak çalışan  amino asitler başta olmak üzere bazı besin eksiklikleri tespit edilmiştir.

Çalışmaya göre protein zengini bazı gıdaların beslenme alışkanlıklarına eklenmesi saç dökülmesini önlemekte etkili olabilir. Bu protein kaynakları arasında yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi sayılabilir. [2]

A vitamini

A vitamini vücuttaki hücrelerin çoğalmasında önemli role sahiptir. A vitamini saç büyüme oranını arttıran retinoid kimyasalı ile bağlantılıdır. Bu vitamin sebum oluşmasına yardımcı olur. Sebum daha fazla saçın oluşmasını sağlayan kafa derisi başta olmak üzere tüm cildi sağlıklı tutmaya yarayan cilt sıvısıdır.

Beslenme alışkanlıklarını arasına a vitamini bakımından zengin yiyecekler ekleyerek saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. A vitamini açısından zengin gıdalar tatlı patates, tatlı biber ve ıspanak vb.

A vitamini hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Multivitaminler

Yapılan çalışmalara göre A ,B, C,D vitaminleri , demir, selenyum, çinko saç büyümesi , sağlığı ve hücre dönüşümü açısından faydalı vitamin ve minerallerdir. Doktora başvurarak vitamin ve mineral eksikliklerinin belirlenmeli ve doktor kontrolünde takviyeler kullanılması gerekebilir.

D vitamini

2018 yılında yapılan bir çalışmada D vitamini eksikliği saç dökülmesi ile ilişkilendirilmiştir. D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi saç sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. [3]

Biotin

Biotin ( H vitamini yada B7 olarak da bilinir ) vücuttaki yağ asitlerinin sentezlenmesinde rol oynar. Bu işlem saçın yaşam döngüsünde önemli rol oynar. Bu nedenle biotin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine karşı kullanılan bir çok ürün içerisinde biotin bulunmaktadır.

Biotin eksikliğinin takviyelerle giderilmesi yada biotin içeren gıdaların tüketimi saç sağlığına yardımcı olacaktır.

Saw pametto ( Sabal meyvesi )

Cüce palmiye denilen ağacın meyvelerinden elde edilir. Bir çok faydası vardır. Bu bitki, erkeklerin testosteron seviyelerini korumalarına yardımcı olabilir. 2004 yılında 60 katılımcı ile yapılan bir çalışmada , günlük olarak saw palmetto tüketen kişilerde saç sağlığının olumlu etkilendiği görülmüştür.

Jinseng

Jinseng saç sağlığına yardımcı olan bazı fitokimyasallar içerir.

Düzenli yıkama

Günlük olarak saçları yıkamak saç derisinin temiz ve sağlıklı olmasını sağlayarak saç kayıplarını önleyebilir. Burada önemli olan saç yıkamak için kullanılan şampuanların saçları aşırı kurumasına neden olamayanlardan seçmektir.

Hindistan cevizi yağı

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan cevizi yağı saçları ultraviyole ışığı ve tarama kaynaklı hasarlardan koruyabilir. Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit, saçtaki proteini bağlayarak kök ve saçlardaki kırılmaya karşı korur. Hindistan cevizi yağı kafa derisine masaj yapmak daha iyi kan akışı sağlar ve yeniden saç büyümesine yardımcı olabilir.

Zeytin yağı

Zeytin yağı akdeniz diyetinin önemli bir parçasıdır ve genetik kaynaklı saç dökülmesine çözüm olabilmektedir.

Birkaç yemek kaşığı zeytin yağını saçlara uygulamak ve kuruyana kadar bekledikten sonra yıkamak saç sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Saç şekilleri

Saçları çekecek şekiller vermekten kaçının. Örneğin at kuyruğu yada sıkı örgüler saçların köklerini zorlar ve dökülmesine neden olur. Benzer şekilde saç tokası, klips ve lastik bant benzeri aksesuarların kullanımı saça zarar vermektedir.

Saç derisinin zarar görmesini engellemek için saçlarınızı havanın kurutmasına izin verin. Saç düzleştiriciler yada ısı ile şekil veren cihazlar saç derinizin zarar görmesine neden olabilir.

Saç işleme

Kullanılan kimyasallar saç dokusuna zarar verebilir ve saçların dökülmesine neden olabilir. Örneğin saç boyaları.

Soğan suyu

Saçkıran sorunu yaşayan kişiler soğan suyunu günde iki defa saç derisine uygulamak saç büyümesine yardımcı olmaktadır.

Bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı olmasına rağmen 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre soğan suyunu saç derisine uygulayan kişilerin %87 olumlu sonuç almıştır.

Bu yöntem özellikle saçkıran kaynaklı saç dökülmesine çözüm olmaktadır.

Saç kurutma

Saçın ıslak hali en hassas olduğu durumdur. Saçı kurutmak için kullanılan fön makinaları saçlara zarar verebilir ve daha kırılgan hale getirebilir. Kurutucuyu ıslak saçınıza tuttuğunuzda su ısınır ve saçın daha kırılgan olmasına neden olur. Ayrıca kurutma işlemi için havlu kullanırken sert hareketler yapmak saça zarar verir. Islak saçta oluşabilecek zararı en aza indirmek için mümkün olduğunda saçı kendi kendine kurutun.

Yoğa

Stres kaynaklı saç dökülmeleri yoğa gibi rahatlatıcı aktivitelere olumlu cevap vermektedir.

saç dökülmesine çözüm. saç dökülmesi nedenleri

Saç dökülmesine çözüm

Related Posts