Cpap Cihazı

Cpap cihazı tıkayıcı (obstructuve) uyku apnesi tedavisinde kullanılır. Cpap (Continuous positive airway pressure )  Türkçesi sürekli pozitif hava basıncıdır. Hortum , maske yada burun aparatı kullanılarak hastaya sürekli ve sabit hava basıncı verilmesini sağlar. Sabit basınçlı hava sayesinde solunum yolları açık kalarak hastaya rahat bir uyku imkanı verir.

Uyku apnesinin tedavi edilmesi kişinin hayatında pozitif etki yapar uykusunu daha iyi alır ve daha enerjik olur. Cpap cihazı uykuda solunum problemi yaşayanlar için en çok kullanılan en etkili tedavi yöntemidir. Cpap cihazı oldukça basit ve kullanımı kolay bir cihazdır.

Cpap cihazının kısımları

  • Cpap motor- cpap motor basit bir kompresördür. Oda sıcaklığındaki havayı alarak solunum yoluna gönderir. Motorun hava çekme kısmında değiştirilebilir filtre sayesinde toz ve diğer partiküller engellenir. Bazı modellerinde ufak su tankı vardır. Suyu ısıtılarak havanın nemlendirilmesi sağlanır. Kurak bölgelerde yaşayan kişiler için ağız kuruluğunu engeller ve su için uyanma isteğiniz azalır. Cpap motorlar oldukça sessizdir ve nadiren fısıltı seviyesinin üzerinde ses çıkarırlar.
  • Cpap hortum – havanın cihazdan maskeye iletilmesini sağlar. Hortumun çapı kullanan kişiye göre değişebilir. Bazı hortumlar nemli havanın hortum içerisinde yoğunlaşmasını önlemek için ısıtmalıdır.
  • Cpap maskesi – maskeler her boyut ve şekilde olabilir. Her insanın kendine has bir yapısı olduğu için maskeler değişiklik gösterir. Ancak temelde  tip maske vardır. Tam yüz maskesi ve burun maskesi.

Cpap cihazı almak için ilk yapılması gereken bir uyku kliniğinde uyku testi yaptırmaktır. Çıkan sonuçlara göre kullanmanız gereken cihaza karar verilir. Kullanıcıyı rahatsız etmeyecek maske , motor ve hava basıncı seçilir. Uyku apnesini iyileştirmek için cpap cihazını aldıktan sonra düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli olarak kullanımı bırakıldığında genellikle sorunlar yeniden başlar. Çünkü cpap aslında terapi cihazıdır tedavi etmez.

Cpap cihazı kullananlar hemen sonuç almaya başlar ve kişinin yaşantısında pozitif etki oluşturur :

  • Horlama ve solunum sorunlarını önler
  • Gece uykusunun kalitesini arttırır
  • Gece ve gündüzleri tansiyonunuzun azalmasını sağlar
  • Gece iyi uyuduğunuz için gündüz uyku ihtiyacı hissettirmez
  • Kardiyovasküler hastalıklar ,  felç gibi ciddi sağlık problemlerini önler
Cpap makinesi  uyku apnesi tedavisi

Related Posts