Horlama nedenleri , evde horlama testi ve tedavi seçenekleri

Horlama uyku esnasında solunum yolunun tıkanması sonucu çıkan ses olarak tanımlanabilir. Ses üst solunum yolundaki dokuların birbirine çarpması yada titreşmesi sonucu oluşur. Horlama herkes de görülebilir ancak özellikle ileri yaşta aşırı kilolularda ve erkeklerde oldukça yaygındır.

Horlama kişinin ve çevresindekilerin uyku kalitesini etkileyebilir. Eğer geceleri uyanmanıza , gündüz uykulu hissetmenize neden oluyorsa tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca horlama uyku apnesinin belirtisi olabilir.

Horlama nedenleri

Horlama sorunu olan kişilerin genellikle fazla boğaz ve burun dokusu yada sarkık dokusu vardır. Ayrıca dilin pozisyonu da horlamaya neden olabilmektedir. Tedavisi için horlamaya neyin neden olduğunu bulmak önemlidir. Böylece doğru tedavi yöntemi bulunabilir.

En yaygın horlama nedenleri

1.Yaş – orta yaş ve daha ilerisinde boğaz daralmaya başlar. Yaşlanmanın önüne geçilemez ancak boğaz egzersizleri , uyku rutinleri ve hayat tarzındaki değişiklikler yardımcı olabilir.

2.Aşırı kilo – aşırı kilo horlamaya neden olabilir. Hatta genel olarak aşırı kilolu olmasanız bile boyun çevresindeki fazla doku horlamaya neden olur. Bu tip durumlarda sadece egzersiz yapmak ve kilo vermek horlamanın sonlanmasını sağlayabilir.

3.Ağız anatomisi – ağızdaki anatomik bozukluklar horlamaya neden olabilir.

4.Burun ve sinüs problemleri – solunum yolu ve burundaki tıkanıklıklar soluk almayı zorlaştırır ve boğazda vakum oluşarak horlamaya neden olur.

5.Alkol ve ilaçlar –  eskiden yatmadan önce alkol almanın uykuya yardımcı olduğu düşünülürdü. Ancak uyku hakkında daha fazla araştırma yapıldı ve uykunun mekanizması anlaşılmaya başladı. Alkol kasların gevşemesine neden olur , boğazdaki kaslar gevşer ve nefes aldığınızda dokular titreşerek horlamaya neden olur. Kaslarda gevşemeye neden olan ilaçlarda benzer şekilde horlamaya neden olur.

6.Sigara – sigara boğaz ve solunum yolundaki dokuları tahriş ederek horlamaya neden olur.

7.Uyku pozisyonu – yatış pozisyonu horlamaya neden olabilmektedir. Sırt üstü yatan kişilerde yüzüstü yada yan yatan kişilere göre daha fazla görülür. Horlamanın nedeni uyku pozisyonu ise uyku pozisyonunuzu değiştirerek horlamadan kurtulabilirsiniz.

Horlamanın yol açtığı sağlık sorunları

Horlamayı uykunun sinir bozucu yada utandırıcı yan etkisi olarak düşünebilirsiniz. Ancak horlamayı basit bir alışkanlık olarak görmeden önce şunu düşünün : ileri seviye uyku apnesi kaynaklı horlaması olan kişiler yaşıtlarına göre %40  daha erken ölme riskine sahiptir. Bunun nedeni horlamaya neden olan hastalıkların kalp sorunlarından , depresyona kadar birçok sağlık sorununa yol açmasıdır. Horlama problemi olan kişilerde şiddetine göre aşağıdaki sorunlar görülebilir :

 • Derecesine bağlı olarak uyku sırasında nefes durması.
 • Farkına varmazsanız bile uykudan sürekli uyanmanıza neden olur.
 • Gece boyunca sık uyanmalar uyku düzeninin bozulmasına neden olur. Bu durum kişinin derin uykuya geçmesini engeller ve hafif uykuda daha fazla zaman geçirmesine neden olur.
 • Horlamanın neden olduğu yüksek kan basıncı kalbin genişlemesine neden olabilir. Bu durum kalp krizi ve felç riskini arttırır.
 • Kalitesiz gece uykusu gündüz uyuma isteğine neden olur.
 • Baş ağrısı
 • Öfke ve sinir
 • 827 erkek üzerinde yapılan çalışmaya göre horlama seviyesindeki artış cinsel isteksizliğe neden olmaktadır.

Belirtileri

Genellikle bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi ile ilişkilidir. Her horlayan kişide uyku apnesi yoktur , ancak horlamaya aşağıdaki belirtiler eşlik ediyorsa doktora gitme vakti gelmiştir.

 • Uykuda solunumun kısa sürede olsa durması
 • Gündüz aşırı uyku isteği
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Sabah baş ağrısı ile uyanma
 • Uyandıktan sonra boğaz ağrısı
 • Dinlendirici olmayan uyku
 • Geceleri nefes nefese kalmak yada boğulur gibi hissederek uyanmak
 • Yüksek tansiyon
 • Geceleri göğüs ağrısı
 • Partnerinizi yada oda arkadaşınızı rahatsız edecek derecede yüksek ses
 • Çocuklarda performans düşüklüğü , davranışsal sorunlar , dikkatsizlik

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle yüksek sesli horlama ve eşlik eden nefes durması olarak tanımlanabilir. Nefes alma sırasındaki bu kesinti nefes nefes yada boğulur şekilde uyanmamıza neden olabilir.

Nefes kesilmeleri gece boyunca defalarca olabilir. Bu durum derin uykuya geçmenizi engeller ve dinlendirici olmayan uyku uyursunuz.

Horlama tedavisi

Horlamanın etkin şekilde tedavi edilebilmesi için horlamaya neyin neden olduğunu bilmek gerekir. Horlama düzenini gözlemek horlamanın nedenini anlamamıza yardımcı olur , ayrıca neyin horlamayı daha şiddetli yaptığını yada nasıl engelleyeceğimizi anlamamızı sağlar. Uyku günlüğü tutmak horlama karakterini anlamak için önemlidir.

Nasıl horladığınız neden horladığınızı anlamaya yardımcı olur. Horlamanın neden kaynaklandığını anlamak için kendi kendinize yapabileceğiniz birkaç test vardır. Bunlar ağız , burun , dil vb testlerdir.

Burun horlama testi

Uygulaması kolay bir testtir. Kaynağının burun olup olmadığını anlamaya yarar. Test için aynanın karşısına geçin ve burun deliklerinden birini kapatın. Ardından ağzınızı kapatın ve tek burun deliğinden nefes almaya çalışın. Daha sonra diğer burun deliği için aynı işlemi uygulayın. Eğer nefes aldığınız burun deliği çöküyorsa horlamanın kaynağı olabilir.

Eğer horlamanız burun kaynaklıysa burun deliklerinizi açık tutarak horlamayı engelleyebilirsiniz. Bunun için çok basit yöntemler mevcuttur. Örneğin burun aparatları yada buru temizleme solüsyonları.

Ağız horlama testi

Uygulaması kolay bir testtir. Ağzınızı açın ve horlama sesi çıkarmaya çalışın. Horlama sesi çıkarması çok kolaydır. Daha sonra ağzınızı kapatarak horlama sesi çıkarmaya çalışın. Eğer ağzınız kapalıyken horlama sesi çıkaramıyorsanız büyük ihtimalle ağız kaynaklı horlamanız vardır.

Kaynağının ağız olduğunu gösteren bir diğer işaret ağız kuruluğudur. Özellikle geceleri yada sabah kuru bir ağızla uyanıyorsanız ağız kaynaklı horlamanız olma ihtimali yüksektir.

Eğer horlamanızın kaynağı ağız ise horlama önleyici ağızlıklar kullanabilirsiniz. Ağızlıklar boksörlerin kullandığı dişlikler e benzerler. Ağızdan nefes almanızı engelleyerek horlamayı önlerler. Burundan nefes almak sağlık için daha iyidir ve rahatlatıcı uyku uyumanıza yardımcı olur. ancak burundan nefes almak ile sıkıntınız varsa , iki tedaviyi birleştirmeniz gerekebilir. Yani hem ağızlık kullanılmalı hemde burun yollarını açan aparatlar yada solüsyonlar.

Ayrıca burun açan aparatlar ağız kaynaklı horlamanın tedavisinde kullanılabilir. Burundaki hava yolunu genişleterek daha rahat nefes almayı sağlar. Burundan nefes almak kolaylaştığı için ağızdan nefes alınmaz ve horlama engellenir.

Dil kaynaklı horlama testi

horlama testi , dil kaynaklı horlama
Dil kaynaklı horlama testi

Uygulaması kolay bir testtir. Ağzınızı açın ve horlama sesi yapın. Horlama sesi yapmak çok kolay olacaktır. Daha sonra dilinizi olabildiğince dışarı çıkarın ve hafifçe ısırın ardından horlama sesi çıkarmaya çalışın. Eğer horlama sesi çıkaramazsanız yada ses hissedilir derecede azalıyorsa horlamanın kaynağı büyük ihtimalle dildir.

Dil kaynaklı horlamayı önlemeye yönelik bir çok tedavi seçeneği vardır. Hepsinin amacı dilin arka kısmının boğaza doğru düşmesini engellemektir.

En yaygın kullanılan yöntem alt çene konumlandırma aparatlarıdır. Bu aparat yada cihaz alt çeneyi öne doğru konumlandırır beraberinde kas dokularda çene kemiğinin etrafında toplanır ve boğaza doğru gitmesi engellenir. Aynı zamanda dilin geriye düşmesi engellenir ve rahatsızlık önlenir.

Dil kaynaklı sorunlar için kullanılan diğer bir yöntem uyku pozisyonunu ayarlamaktır. Sırtüstü uyurken dil yer çekiminin de etkisiyle geriye doğru gittiği için hava yolunu daraltmaktadır. Sırtınıza dikeceğiniz bir tenis topu yada bu durum için özel olarak yapılmış yastıklarla sırtüstü uyumanın önüne geçmek dil kaynaklı horlamayı önlemek için kullanılır. Kullandığınız aparat sayesinde belirli bir süre sırtüstü uyuyamaz ve zamanla yan yada yüzüstü yatmayı alışkanlık haline getirirsiniz. Daha sonra bu aparatları kullanmaya gerek kalmaz.

Hayat tarzı kaynaklı horlama testi

Bir çok hastalığın sebebi yada tetikleyicisi olan sigara ve alkol horlamayı da etkiler. Sigara alkol ve yatıştırıcı etkisi olan ilaçlar kullanıyorsanız. Bu maddeleri kullanmaya ara verin ve durumunuzu tekrar kontrol edin. Eğer horlamanız geçtiyse yada azalma varsa horlamanızın nedenini bulmuş olabilirsiniz. Bu maddeler direkt sebep olmasa bile  ağız , dil yada burun kaynaklı olan horlamalar da bu maddelerin durumu kötüleştirici etki yaptığını unutmayın. 

Boğaz kaynaklı horlama ( nefes durması ile beraber )

Tam olarak test olmasa da uyku sırasındaki belirtilerden çıkarım yapılabilir. Horlama sesi oldukça yükseltir. Horlamadan sonra uzun süren bir sessizlik olur. Ses genellikle ritimsizdir. Eğer uyku pozisyonu fark etmeksizin oluyorsa aynı zamanda solunum duruyorsa uyku apnesinin belirtisi olabilir. Özellikle vücut kitle endeksiniz 30 ve üzeri ise uyku apnesi şansı çok yüksektir. Uyku apnesi oldukça tehlikeli bir sorun olduğundan doktora başvurmak yapılması gereken ilk şeydir.

Horlama çeşidi Sorunun kaynağı
Ağzı kapalı horlama Dil yada burun ile alaklı sorun olabilir.
Ağzı açık horlama Boğazdaki dokularla alakalı olabilir.
Sırtüstü yatarken horlama Muhtemelen hafif dereceli horlama – uyku hijyeni ve hayat tarzındaki değişikliklerle düzelebilir.
Tüm uyku pozisyonlarında horlama Horlamanın aşırı olduğunu ve kapsamlı tedavi gerektiğini gösterebilir.

Evde horlama tedavisi

Günümüzde piyasada bir çok horlama önleyici cihaz var ve her geçen gün bu aparatlara yenisi ekleniyor bu yüzden tedavisi için seçilecek yöntem kafa karıştırıcı olabiliyor. Maalesef bu aparat yada cihazların bir çoğunun bilimsel bir dayanağı yok yada kişiyi tüm gece ayakta tutmaktan başka bir işe yaramıyor.

Horlamayı önlediği kanıtlanmış bir çok teknik mevcut. Ancak bu tedaviler hayat tarzında değişiklikler , sabır ve denemeye bağlı olduğundan herkes için uygun değil.

Uyku alışkanlıkları

Başınızı yukarı kaldırmak nefes almanızı kolaylaştırır , dil ve çenenizin ileride kalmasını sağlar. Boyun kaslarının kıvrılmasını ve horlamayı engellemek için özel olarak tasarlanmış yastıklar mevcuttur.

Sırtüstü yerine yan yatın

Sırt üstü uyumanın horlamaya neden olduğu yada kötüleştirdiği bilinmektedir. Pijamanızın yada tişörtünüzün arkasına dikeceğiniz tenis topu , uyurken sırt üstü yattığınızda rahatsız olup yan dönmenize neden olacaktır. Bir süre sonra sırt üstü yatma alışkanlığınızdan kurtulacaksınız.

Horlama önleyici ağızlıklar

Bu aparatlar sporcuların kullandığı ağızlıklara benzemektedirler. Uyku esnasında dilinizi ve alt çenenizi önde tutarak solunum yolunun açık kalmasını sağlar ve horlamayı engeller.

Burun deliklerini açın

Eğer tıkalı burnunuz varsa çeşitli spreyler yada tuzlu solüsyonlar kullanarak burnunuzu açabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa alerji ilaçları kullanın.

Yatak odanızı nemli tutun

Kuru hava burun ve boğazdaki dokuları tahriş edebilir. Şişmiş dokular horlama açısından sorun oluşturur. Odanızı nemlendirerek yardımcı olabilir.

Hayat tarzı değişiklikleri

Kilo vermek

Az bile olsa kilo vermek horlamaya neden ola dokuların azalmasına ve horlamanın hafiflemesine yada durmasını sağlayabilir.

Sigarayı bırakmak

Eğer sigara kullanıyorsanız horlama şansınız yüksektir. Sigara boğaz ve burundaki dokuları tahriş ederek hava yolunu engeller ve horlamaya neden olur. Söylemesi yapmaktan daha kolaydır ancak sigarayı bırakan kişilerde horlama sorunu hızlı bir düşüş gösterir.

Alkol , uyku ilacı ve yatıştırıcılardan uzak durun

Bu maddeler boğazdaki dokuların gevşemesini ve solunum yolunu tıkamasına neden olur. Ayrıca derin uykuyu arttıran ilaçlar horlamaya kötü yönde etkiler.

Yatmadan önce yediklerinize dikkat edin

Araştırmalara göre yatmadan önce büyük porsiyonlu yemekler yada süt ürünleri ve soya sütü horlamayı kötü yönde etkilemektedir.

Egzersiz

Genel olarak egzersiz kilo vermenize yardımcı olmasa bile horlamayı azaltmaktadır. Ayrıca boğazdaki dokuları çalıştırmak için özel egzersizler mevcuttur.

5 horlama önleyici boğaz egzersizi

Yapılan çalışmalara göre belirli sesli harfleri tekrarlamak ve dili belirli yönlerde kıvırmak üst solunum yolundaki kasların güçlenmesine ve horlamanın azalmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için aşağıdaki egzersizler yapılabilir.

 1. Günde birkaç  defa a-e-i-o-u sesli harflerini sesli olarak üç dakika söyleyin.
 2. Dilinizin ucunu ön üst dişlerinizin arkasına yerleştirin. Üç dakika boyunca dilinizi arkaya doğru kaydırın
 3. Ağzınızı kapatın , dudaklarınızı bkünü ve otuz saniye bekleyin.
 4. Ağzınız açıkken alt çenenizi sağa kaydırın ve 30 saniye bekleyin. Daha sonra aynısını sol taraf için yapın.
 5. Daha eğlenceli eğzersiz için şarkı söyleyebilirsniz. Şarkı söylemek boğazdaki kasların kontrolünü arttırır ve sarkık kaslardan kaynaklı horlamayı azaltır.

Medikal horlama tedavisi

Eğer evde tedavi seçeneklerini denediniz ancak sonuç alamadıysanız medikal yöntemlere başvurmanın zamanı gelmiştir. Horlama tedavisi her geçen gün ilerlemekte ve sürekli daha etkili ve konforlu cihazlar çıkmaktadır.

Kulak burun boğaz doktoruna gidin. Eğer daha önceden kullandığınız ancak işe yaramayan yada rahat hissedemediğiniz bir tedavi varsa tekrar deneyebilirsiniz , çünkü sektördeki hızlı gelişmeler kullanılan yöntemleri sürekli daha etkili ve konforlu hale getiriyor.

CPAP cihazı – uyku sırasında solunum yollarını açık tutmak için ağız yada burundan sürekli olarak sabit basınçlı hava verilir. Oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Horlama sorunu yaşayan kişilerin uyku ve hayat kalitesini olumlu etkiler.

Lazer destekli uvulopalotaplasti ( LAUP ) – cerrahi yöntemdir. Cpap makinasının işe yaramadığı yada estetik nedenlerle kullanılmak istenmemesi durumda bu yönteme başvurulabilir. Operasyon kısaca , boğazda horlamaya neden olan yumuşak dokuların lazer ile alınmasıdır.

Pillar implant tedavisi – bölgesel anestezi altında 15-30 dakika süren bir operasyondur. Horlamaya neden olan yumuşak dokuların titreşmesini engellemek için sertleşmesini sağlayan 3 küçük materyal kullanılır. Damak kaynaklı horlamalar da kullanılır.

Somnoplasti – Yumuşak damak ve küçük dile bağlı horlamalarda kullanılır. Kısaca radyo frekans kullanılarak istenmeyen doku aşırı ısıtılıyor ( 75-80 derece ) ve buradaki istenmeyen dokunun ölmesi sağlanıyor.

Kişiselleştirilmiş alt çene konumlandırıcı aparatlar – uyku sırasında alt çeneyi ve dili öne doğru konumlandırmak hava yolunun açık kalmasına yardımcı olur. En iyi sonucu almak için bu konuda uzmanlaşmış doktorlarla görüşmeniz gerekir.

Diğer cerrahi müdahaleler – dokuları çıkararak solunum yolunu genişletmek yada anormallikleri düzeltmek için yapılan ameliyatlardır. UPPP (uvulo-palato-farengo-plasti ) benzeri klasik ameliyatlardır.

Horlama ile yaşamak

Çiftlerin birbirini ne kadar çok sevdiği fark etmeksizin , horlama ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Özellikle tüm gece ses yüzünden uyuyamayan kişiyseniz kötü hissetmeniz çok doğal. Diğer taraftan horlayan kişiyseniz , kendinizi çaresiz , tedirgin yada suçlu hissedebilirsiniz.

Ayrı odalarda uyumak – eğer ses aşırı derecede rahatsız ediciyse farklı odalarda uyumak bir seçenektir. Ancak horlayan kişi bu durumda haksızlığa uğramış , yalnız yada dışlanmış hissedebilir.

Uykusuzluğa bağlı sinir – horlayan kişiler sadece yanında uyuyan kişileri rahatsız etmekle kalmaz. Düzensiz nefes alma kaynaklı horlama uyku kalitesinin düşmesine neden olur. Düşük uyku kalitesi düşünme , karar verme , stres ve anlaşmazlıklarla başa çıkma yeteneğini olumsuz etkiler.

Anlaşmazlık – eğer horlamayan partner sorun için her türlü önlemi almışsa ve horlayan kişi sorunla başa çıkmak için herhangi bir gayret göstermiyorsa , bu durum çiftler arasındaki ilişkiyi olumsuz etkileyebilir. Sorunun üstesinden gelmek için birlikte çalışma gelecekte oluşabilecek muhtemel tartışmaların önüne geçebilir.

Eğer ilişkinize önem veriyorsanız bir an önce doğru tedaviyi bulmanız uyku kalitesi ve ilişkiniz için oldukça önemlidir.

Horlayan kişi ile iletişime geçmek

En sabırlı kişiler bile uykusuzluğa neden olması durumunda horlama sesinden rahatsız olabilir. Ancak horlayan kişiler genellikle horladıklarını kabul etmez istemez ( özellikle tek başına , ailesiyle yaşamış kişiler yada zamanla kilo vb faktörlerle horlaması artmış kişiler ) yada az horladıklarını düşünürler. Herkesin sağlığı için bu durumun konuşulması gerekir.   Ancak horlayan kişiye hassas bir şekilde yaklaşmak gerekir. Uykusuz kaldığınızda sinirlenmek çok kolaydır , sinirinizi dizginlemeye çalışın. Partnerinizin savunmasız , korumacı yada utanmış hissedebileceğini unutmayın.

Konuşma zamanı – ikinizde yorgun yada uykusuz olacağınızdan gecenin ortasında yada sabah horlama hakkında konuşmaktan kaçının. Yada horladığı için kişiyi uyandırmayın. Bu hareket horlayan kişiyi kendini savunmak zorunda hissettirebilir.

Kasıtlı olmadığını aklınızda tutun – uyuyamadığınız zaman kendinizi durumun kurbanı gibi hissetmeniz kolaydır , ancak partnerinizin bunu bilerek yapmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Esprili bir dil kullanın – konuyu partnerinizin duygularını incitmeden esprili bir şekilde horlamaya getirin. Ancak gülmek yada dalga geçmek tam tersi etki yapabilir.

horlama nedenleri tedavisi testleri
Horlama

kaynaklar

Related Posts