Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu aynı zamanda willis-ekbom hastalığı olarak da bilinir. Bacaklarda rahatsız edici hisler oluşmasına neden olur ve karşı konulamaz bacakları hareket ettirme isteği oluşur. Belirtileri genelde öğlen ve akşam oluşmaya başlar ve kişi dinlenmeye (oturmak yada uzanmak ) başladığında artar. Bazen kişi uzun zaman hareketsiz (uçak yolculuğu gibi ) kaldığında olabilir. Bacakları hareket ettirmek yada yürümek hisleri azaltır ancak hareket etme durduğunda tekrar başlar. Huzursuz bacak sendromunun etkileri , kişi dinlenmeye yada uyumaya çalıştığında arttığından uyku rahatsızlığı olarak sınıflandırılmıştır.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri

Dayanılmaz hareket etme dürtüsü ve eşilik eden uzuvlarda huzursuzluk hissidir. Bacaklardaki hisleri (ağrı , çekme, kaşıntı , ürperme vs )genellikle tarif etmek zordur. Bu hisler kollarda daha az hissedilir çok nadiren göğüste ve başta hissedilebilir. Ayrıca hisler vücudun sadece bir tarafında oluşabilir ancak genellikle iki tarafı etkiler.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Orta dereceli vakalarda haftada bir veya iki gün oluşur ve uyku başlangıcının gecikmesine neden olur. İleri vakalarda belirtiler haftada iki defadan fazla oluşur ve büyük uyku sorunlarına neden olur. Huzursuz bacak sendromunun başlarında bazen belirtiler kendiliğinden azalır ancak genellikle zaman geçtikçe belirtiler daha çok artar.

Hastalık başka bir sağlık sorunu ile ilişkiliyse belirtilerin şiddeti çok daha hızlı artar. Tam tersi olarak başka sağlık sorunu ile ilişkili olmayan sendromun belirtileri yavaş ilerler , belirtilerin şiddetlenmesi yıllar sürebilir.

 Huzursuz bacak sendromu nedenleri

Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte 40 yaşından önce başlayan huzursuz bacak sendromu vakalarında hastanın ailesinde örnekler mevcuttur. Bazı genler hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Beyinde düşük oranda demir bulunmasının hastalığa neden olabileceğine dair araştırmalar mevcuttur.

Bazı araştırmalar beyinde hareketlerin kontrol edildiği bölümdeki fonksiyon bozukluğunun neden olduğunu belirtmektedir. Bunların dışında

 1. Böbrek hastalıkları
 2. Demir eksikliği
 3. Bazı ilaçlar
 4. Alkol , kafein , nikotin
 5. Hamilelik , özellikle son 3 ayında : genellikle belirtiler doğumdan 4 hafta sonra düzelir.
 6. Sinir hasarları   neden olabilir.

Huzursuz bacak sendromu teşhisi

Hastalık için belirli bir test yoktur. Doktor muayenesi ile teşhis konulur. Teşhis koymak için dört basit kriter vardır.

 • Güçlü ve karşı konulamaz bacakları oynatma isteği
 • Bacakları oynatma isteğinde dinlenme yada hareketsizlik anında artma
 • Bacakları oynatma isteğinde gece yada akşam saatlerinde artış
 • Hareket ettikçe belirtilerde geçici azalma , rahatlama

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

 • Hayat tarzındaki değişiklikler – bu adımlar alkol ve sigaranın azaltılması , bacaklara masaj yapılması , egzersiz yapmak , sıcak duş almak , aerobik ve bazı bacak germe egzersizleri yardımcı olabilir. Rahat bir uyku ortamı oluşturulması , pasif aktivitelerin sabah ,yorucu aktivitelerin akşam yapılması , ayrıca mental aktiviteyi arttırıcı uğraşlar denenebilir.
 • Demir eksikliği – kan testlerinde düşük demir olanlarda görülebilir. Düşük demir seviyesi dopamin üretimine engel olarak hastalığa neden olabilir. Huzursuz bacak sendromunda ilk bakılacak sorun ve tedavidir.
 • İlaçlar – hastalığın sıklık ve şiddetine göre çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar genellikle vücudun dopamin seviyesini yükselten ilaçlardır.
huzursuz bacak sendromu. belirtileri , tedavisi
Huzursuz bacak sendromu etkileri

Kaynaklar

Related Posts