Sürekli uykum var

Sürekli uykum var diyorsanız bunun nedeni bazı uyku bozuklukları yada yaşam tarzındaki yanlışlıklar olabilir. Ancak en büyük nedeni genellikle bir gece önce uyunan kalitesiz uykudur.

Sürekli uykulu hissetmenin ciddi sonuçları olabilir. İleri durumlarda araba kullanırken uyuyakalmak gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca kalitesiz uyku yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet ve kilo alma ile ilişkilendirilmiştir.

Sürekli uykum var : Uyku bozuklukları

Bazı uyku bozuklukları kaliteli uyku uyumanızı engelleyebilir. Düşük uyku kalitesi gündüzleri uykulu hissetmenize neden olur.

Uyku bozukluğunun belirtileri ;

 • Uykuya dalmak 20-30 dk sürüyorsa
 • Sık sık uyku bölünmesi yaşıyor ve geri uyumakta güçlük çekmek
 • Yüksek sesle horlama, nefes alma, boğulma sesleri, uyku sırasında kısa süre nefes almayı kesme- genellikle eşiniz tarafından fark edilir.
 • Gündüz uyku hali, sık kestirmek, uygunsuz yerlerde aniden uyuya kalmak
 • Özellikle uyurken bacaklarınızda bazen kollarınızda karıncalanma, kaşınma gibi hisler
 • Baş ağrısı ile uyanma
 • Uykuya dalarken yada dinlenirken rüya benzeri gerçekçi hayaller görmek
 • Uykuda uyur gezerlik gibi anormal hareketler
 • Sinirliyken, korkarken yada gülerken ani kas güçsüzleşmesi
 • İlk uyandığınızda vücudunuzu hareket ettiremeyecek gibi hissetmek

Sürekli uykulu hissetmenize neden olan en önemli 3 uyku bozukluğu ;

Uyku apnesi

Sürekli uykum var diyen kişilerde en büyük neden uyku apnesidir. Uyku apnesinde kişi uyurken periyodik olarak solunumu kesilir.  Solunumda yaşanan bu duraklama 10-20 saniye kadar sürebilir ve bir gecede yüzlerce kez olabilir.

Uyku apnesi solunum yolunun bazı nedenlerden dolayı tıkanması nedeniyle olur. Uyku apnesi dil gibi dokuların solunum yolunu kapatması nedeniyle oluşur.

Çoğu birey uyku apnesinin uzun yıllar farkına varmayabilir. Kişiyi uyurken gören biri solunumun durduğunu fark edene kadar bu durum yıllarca devam edebilir. Çoğu zaman solunum durması hasta veya yakınları tarafından fark edilse bile önemsenmeyebilir. Ancak uyku apnesi oldukça ciddi ve hayat kalitesini etkileyen bir sorundur.

Narkolepsi

Nerkolepsi en yaygın uyku bozukluğudur. Narkolepsi beyinin uyku evrelerini kontrol edemediği nörolojik bir sorundur.

Narkolepsi sorunu olan kişiler geceleri iyi uyuyup sabah enerjik bir şekilde uyansalar bile gündüz ilerleyen saatlerde tekrar uykulu hissederler. Bunun nedeni beyinin uyku evrelerini tam olarak ayarlayamamasıdır.

Normal bir insanda uyku evresi 90 dk sürer. Bu sürenin %75’i NREM, %25’i REM evresinde geçer. NREM evresinde doku onarımı, bağışıklık sistemi güçlendirme gibi aktiviteler gerçekleşir. REM evresinde beyin aktiviteleri artar ve rüya görmeye başlarız. Narkolepside beyin NREM ve REM evrelerini normal şekilde ayarlayamaz.

Narkolepsinin en büyük etkisi gündüz uykulu hissetmektir. Narkolepsi sorunu yaşayanlarda uyku atakları da görülebilir. Uygun olmayan yerlerde aniden uykuya dalabilirler. Bu ani uykular birkaç saniye yada birkaç dakika sürebilir.

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu nörolojik bir uyku sorunudur. Hastalar gece uyumak istediklerinde yada dinlenmek istediklerinde bacaklarında bazı tarif edilmesi zor hisler oluşur. Bacaklardaki bu hisler nedeniyle hasta hareket etme ihtiyacı hisseder ve hareket edince hisler azalır.

Huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini olumsuz etkiler ve gündüz uykulu hissetmenize neden olur. huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak hastaların çoğunda demir eksikliği mevcuttur ve demir eksikliği giderildiğinde belirtiler azalır.

Kötü uyku alışkanlıkları

Gündüz uykulu hissetmenizin neden, kötü uyku alışkanlıkları olabilir. Eğer aşağıdaki kötü uyku alışkanlıklarına sahipseniz bu alışkanlıkları değiştirme vakti gelmiştir.

 • Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman uyuyup uyanmanız gerektiğini bilmiyorsunuzdur. En verimli uyku saatleri
 • Çalışma hayatı yada sosyal görevler nedeniyle yetersiz uyku
 • Uygunsuz uyku ortamında uyuyorsunuzdur. (ışıklı, sıcak yada soğuk,gürültülü…) uyku hijeni olarak bilinen bu etkenleri düzelterek bu sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Uyku saatine yakın uygunsuz yemekler yada uykunuzu kaçıracak yiyecekler tüketiyor olabilirsiniz. Uyku getiren ve uykunuzu kaçırabilecek yiyecekler

Yukarıda yazanlar herhangi bir uyku bozukluğunuz olmasa bile ertesi gün uykusuz hissetmenize neden olabilir.

Sirkadiyen ritim bozuklukları

Sirkadiyen ritim bozuklukları sürekli uykum var demenize neden olabilir. Sirkadiyen ritim vücudu koordine etmeye yarayan saat gibidir. Gün ışığı ve karanlıktan yararlanarak uyku ve uyuma zamanlarını belirlemeye ve buna bağlı hormonların salınmasına yardımcı olur.

Sirkadiyen ritmindeki bozulmalar uygunsuz zamanlarda uykulu hissetmenize neden olabilir.

Eğer sürekli uykum var diyor ve gün boyu kendinizi uykulu hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmak en iyi yoldur.

Sürekli uykum var
Sürekli uykum var

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment