Uyku Evreleri

Uyku döngüsü yada uyku evreleri NREM (hızlı olmayana göz hareketleri , ingilizce non rapid eye movement ) uykusu ile REM (hızlı göz hareketleri, ingilizce rapid eye movement) uykusu arasında çeşitli evrelerde olur ve tekrar NREM uykusuna döner. Genellikle bir uyku evresi 90-120 dakika sürer ve uyku boyunca 4-5 defa tekrarlanır. Ancak 7 uyku evresi görülen durumlarda olabiliyor. Uyku evreleri uyku sağlığı için çok önemlidir ve her birinden vücudumuzda farklı olaylar gerçekleşir. Uyku evreleri 4 adettir :

Birinci evre

İnsanların çoğu için uyku evreleri nin ilki, vücudun rahatlaması ve uyuşması ile başlayan yavaş göz hareketleri evresidir. Bu evre oldukça kısa sürmektedir ve uyarılma ve uyanma yaygındır. Hafif uyku evresi de denebilir.Birinci evrede uyandırılan çoğu kişi yaptığı basit şeyleri bile hatırlamaz. Uyumak üzere olan birini konuşturmaya çalışın büyük ihtimal söylediklerini hatırlamaz. Yada sabah çalan alarmı kapatırız ve uykuya tekrar döneriz uyandığımızda alarmı kapattığımızı hatırlamayız. Bu gibi durumlarda büyük ihtimalle birinci evrede uyanmışızdır. Birinci evre önemlidir çünkü vücudun ölçeklenebilir ilk evre olan ikinci evreye geçişine yardımcı olur.

İkinci evre

ilk evreden daha uzundur. İkinci evre toplam uyku evrelerinin yüzde 40-60 ını oluşturur. Göz hareketleri durur ve beyin aktiviteleri yavaşlar. Daha derin bir uyku başlar.

Üçüncü evre

iki kadar uzun sürmez ve yetişkinler için uykunun yaklaşık olarak %5-15 ini oluşturur. Çocuklar ve gençlerde üçüncü evre yetişkinlere göre daha uzundur. Genel olarak derin uyku olarak adlandırılır. Beyin neredeyse sadece delta dalgaları yayınlamaya başlar. kaslar ve gözler neredeyse durma seviyene gelir. Üçüncü evredeki biri uyandırıldığında sarhoşluk yada oryantasyon bozukluğu yaşar. Çocuklar ve bazı yetişkinlerde üçüncü evre çoğu uyur gezerlik , yatak ıslatma ve gece terörünün olduğu evredir.

REM evresi

uykunun herhangi bir zamanında oluşabilir ancak genellikle 90. Dakikada oluşur. REM  evresinde solunum hızlı ,sığ ve düzensizdir. Gözler çeşitli yönlerde hızlı şekilde hareket eder. Vücut kısa süreli felce uğrar ve kalp atışı ile tansiyon artar. Erkekler için ereksiyonlar bu evrede yaşanır. Rüyalar bu evrede oluşur. REM evresinde uyandırılan kişiler diğer evrelerde uyandırılan kişilere göre rüyalarını daha iyi hatırlarlar.

ilk uyku döngüsü yaklaşık olarak 90 dakika sürer daha sonra ortalama olarak 100-120 dakika arası olur. Genellikle gece boyunca 4 veya 5 uyku döngüsü oluşur. İlk birkaç uyku döngüsünde üçüncü evre daha uzun sürer ancak son döngülerde 1,2 ve REM evresinde artış olur.[1]

uyku evreleri , uyku döngüleri uyku döngüsü

Related Posts