Demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar

Demir eksikliği en sık görülen kansızlık tipidir. Vücutta yeteri kadar demir minerali olmadığı zaman oluşur. Demir, oksijenin akciğerlerden diğer dokulara ulaşmasında oldukça önemlidir. Peki demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar.

Demir eksikliği çok yaygın olmasına rağmen, uzun zaman farkına varmadan yaşayabiliriz. Demir eksikliği olduğunu bilmeden yıllarca yaşayabiliriz.

Demir eksikliğinin yol açtığı hastalıklar nelerdir ?

Çoğu durumda demir eksikliği hafif görülür ve sağlık problemine neden olmaz. Bu eksiklik kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak demir eksikliği tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir.

Kalp problemleri

Demir eksikliği hızlı ve düzensiz kalp atışına neden olabilir. Yetersiz demir minerali olduğunda kalbiniz vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha fazla kan pompalamalıdır. Bu durum kalp yetmezliğine yada kalp genişlemesine neden olabilir.

Bu duruma sık rastlanmaz. Kalp problemleri oluşması için çok uzun süre demir eksikliği yaşamanız gerekir.

Hamilelik sürecinde problemler

Hamilelerde ileri demir eksikliği erken doğumlara ve düşük doğum ağırlıklarına neden olmaktadır. Bu durum gerekli önemler alındığında önlenebilir.

Gelişim sorunları

Çocuklarda ve bebeklerde şiddetli demir eksikliği gelişim sorunlarına neden olabilir. Ayrıca demir eksikliği enfeksiyonlara duyarlılığı arttırır.

Huzursuz bacak sendromu

Demir eksikliğinin yol açtığı hastalıklar arasında huzursuz bacak sendromu bulunmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu genellikle geceleri dinlenirken yada uyurken bacaklarda oluşan karşı koyulması zor hareket ettirme isteğidir. Genellikle hastalar tuhaf, kaşıntıya benzer, rahatsız edici hisler nedeniyle bacaklarını hareket ettirmek ister.

Huzursuz bacak sendromunun nedeni tam anlaşılamamakla birlikte, hastaların %25’inde demir eksikliği görülmekte ve demir eksikliği arttıkça hastalık şiddetlenmektedir.

Kanser

2015 mart ayında POLES ONE dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre demir eksikliği olan kişilerde kanser görülme riski diğer kişilerde göre daha fazla. Pankreas, karaciğer, böbrek ve mesane kanseri riski demir eksikliği teşhisi koyulduktan 5 yıl sonra bile yüksektir. [1]

Bağışıklık sistemi

Demir eksikliği bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Özellikle ileri yaştaki kişilerde demir eksikliği enfeksiyonlara daha duyarlı olmalarına neden olmaktadır. [2]

Demir eksikliğinin neden olduğu diğer sorunlar

Demir eksikliğinin neden olduğu sorunlar aynı zamanda demir eksikliğinin belirtileridir.

  • Yorgunluk, demir eksikliğinin neden olduğu en yaygın sorunlardan biridir. Demir eksikliği yaşayan kişilerin %50’sinde görülür.

Demir eksikliği nedeniyle vücutta yeterince hemoglabin üretilemez. Hemoglobin vücutta oksijenin taşınmasına yardımcı olur.

Yeterli hemoglobin olmayınca vücut dokularına yeterince oksijen taşınamaz. Oksijensiz kalan doku ve kaslar enerjisiz kalır.

Günlük koşuşturma içerisinde yorgunluk normal sayıldığı için çoğu kişi bu durumun farkına varamayabilir.

  • Solukluk, soluk ten demir eksikliğinin neden olduğu bir diğer sorundur.

Kırmızı kan hücrelerindeki hamoglobin kana kırmızı rengini verir. Düşük demir seviyesi kan renginin daha soluk olmasına neden olur.

Solukluk vücudun her yerinde oluşabilir.

Demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar
Demir eksikliği hangi hastalıklara yol açar
  • Nefes darlığı , demir eksikliği vücutta oksijenin taşınmasını güçleştirir. Sonuç olarak kaslara ve organlara yetrince oksijen gitmez. Vücut daha fazla oksijen almak için nefes alma oranını arttırır.

Eğer yürüyüş, merdiven çıkmak, egzersiz  gibi günlük yaptığınız aktivitelerde nefessiz kalıyorsanız sorun demir eksikliği olabilir.

  • Bağ ağrısı ,  diğerlerine göre nadir görülen bu soruna genellikle baş dönemsi ve sersemlik ile beraber görülür. Bu sorunun nedenide diğerleri gibi oksijensizliktir.
  • Kuru ve yıpranmış saç ve deri, demir eksikliği kuru yıpranmış saç ve eriye neden olabilir. Bunun nedeni saçın ihtiyacı olan kısıtlı oksijeni, vücudun daha önemli doku ve organlara yönlendirmesidir.

Saç ve deri oksijensiz kaldığında kurulaşır ve zayıflar.  

  • Kırılgan ve bozuk şekilli tırnaklar, demir eksikliğinin az görülen etkilerindendir. Kırılgan tırnaklarla başlar ve daha ileri durumlarda tırnaklar şekil bozukluğuna uğrar.
  • Ayrıca endişe , soğuk el ve ayaklar, sık enfeksiyona yakalanma, garip yiyecekleri yeme yada yemek olmayan şeyleri (kağıt,buz, tebeşir..) isteme gibi etkiler yapabilir.

Related Posts

Add Comment