Demir eksikliği ne kadar zamanda düzelir

Demir eksikliği vücudunuz uzun süre yeterince demir alamayınca gelişir. Demir vücudumuzda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücreleri için oldukça önemlidir. Eğer uzun süre yeterince demir alamazsanız, vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemez. Peki demir eksikliği ne kadar zamanda düzelir ?

Demir eksikliğinin nedenleri

Demir eksikliğinin bir çok nedeni olabilir. Demir eksikliğinin ne kadar zamanda düzeleceği sorunun nedenine göre değişir.

Uzun süren hastalıklar, bazı vitamin eksiklikleri, ağır adet kanaması, İç kanama gibi nedenler demir eksikliğine neden olabilir. İstatistiklere göre her 5 kadından birinde demir eksikliği vardır.

  • Kan kaybı, özellikle ağır adet kanaması geçiren kadınlarda, düzenli kan bağışı yapanlar
  • Beslenme programında yeterince demir içeren besin bulunmaması, vejeteryanlar, veganlar
  • Demir ihtiacındaki artış, özellikle büyüme çağındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda demir ihtiyacı artar.
  • Yiyeceklerdeki demiri sindirmekte zorluk, özellikle sindirim problemi olan kişilerde, Gastrik bypass ameliyatı olanlarda, başka hastalıklar nedeniyle oluşan kan kayıplarında
  • Reçetesiz satılan aspirin gibi ilaçların çok sık kullanılması, kafeinli içecekler

Demir eksikliği farklı bir sorun kaynaklıysa, altta yatan neden çözülmelidir. Örneğin düzenli kan bağışı yaptığınız için anemi sorunu yaşıyorsanız, öncelikle bunu durdurmanız gerekir.

Demir eksikliğinin nedeni beslenme kaynaklıysa :

  • Genellikle düzenli olarak demir takviyesi alınırsa 2-3 hafta içerisinde demir eksikliği belirtileri ortadan kalkmaya başlar.
  • Demir seviyesinin düzelmesi ve demir eksikliğinin tekrar oluşmasını önlemek için, demir takviyesini birkaç ay boyunca kullanmanız gerekebilir. Bu yüzden demir eksikliğinin belirtileri yada sorunlarınız düzelse bile doktorun tavsiye ettiği süre boyunca demir takviyesini kullanın yada beslenme programına uyun.
Demir eksikliği ne zaman düzelir
Demir eksikliği ne kadar zamanda düzelir

Kaynaklar

Related Posts

Add Comment